Unconfigured Ad Widget

Collapse

Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Stanford Stanford Stanford

Collapse

Unconfigured Ad Widget

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Stanford Stanford Stanford

TÜM FORUMU OKUDUM AMA BULAMADIM
    Merhabalar.Ben 12.Sınıf öğrencisiyim ve sormak istediğim birkaç soru var.Geçen 4 Haziranda SAT sınavına girdim bir isim mevzusu vardı alacaklar mı almayacaklar mı falan diye aldılar çok şükür.Neyse 1000/1600 yapmıştım ama sıfır çalışma ve essay ime 4/12 puan vermişler ama baya sallamıştım 1000 puanda matematik bölümlerinden geldi gramerim hiç yoktu. Her neyse bu sorunu hallettim artık yazın gramerin çoğunluğunu hallettim.Bu sene bir daha gireceğim.Şimdi esas konuya gelirsek ben Stanford üniversitesinde okumayı çok istiyorum.Ve aklıma gelmemişti geçen deadline tarihlerine bakayım dedim.Ve hiç bir şey anlamadım açıkçası.Son SAT ve ACT tarihleri falan var ama birisi bana kesin başvurunu tarihini falan tam açıklayabilirse sevinirimLütfen son deadline tarihi çok önemli 1 mayıs olursa aşağıdakilerin hepsini gerçekleştirebilirim.Eğer ocak falan ise SAT-TOEFL ve ACT sınavını verebileceğimi sanmıyorum.
    http://admission.stanford.edu/application/deadlines/
    Şimdi Mine abla vardı heralde forumda hala buradaysa sorularım ona yönelik olacak biraz ama cevabını bilen herkes tabiki de cevaplayabilir.
    1-Stanford'a lisans için genelde kaç türk alınıyor?
    2-Başvuruları inceleyen kısım türklerin başvurusunu nasıl inceleniyor?yani mesela yurt dışındaki insanlar 10-15 kulübe giriyorlar ve başvurularına baya katkı sağlıyor ama bizde böyle bir durum yok. Türkiye'nin eğitim sistemini biliyorlar mı?
    3-Öğrencilerden 2 tane tavsiye mektubu isteniyor.Bunun illa benim öğretmenlerimden olması şart mı? Bilkent University EE de master/doktorasını Stanford EE de yapan bir kaç prof var.Ben bu insanların peşine düştüm bana bir tavsiye mektubu yazmaları için hani ulaşabileceğim kesin değiş ama %1 lik şansım bile olsa kullanıcam.Ve eğer yazarlarsa kendi mezunundan gelmiş bir tavsiye mektubu beni daha iyi mi gösterir yoksa daha kötü mü ?Ve eğer bunu kabul ederlerse illa stanfordda doktara yapmış olmasımı lazım yoksa diğer üniversitelerdende (Harvard,Yale) doktarasını yapmış birinden tavsiye mektubu alsam bunu olumsuz etkilermi?
    4-SAT-ACT-TOEFL a gireceğim bu üçü yetermi yoksa SAT-2 yede falan gireyim mi?
    5-Ayın 19'da okullar açılıyor ilk iş gidip bizim okul eskiden full ing eğitim veriyormuş ve gazete çıkarıyormuş.Şuan gazete çıkmıyor ama müdür ile konuşup tekrar çıkarmaya çalışacağım gazetenin editörü olarak.
    6-Ygs-Lys'de dereceye girsem bu başvurumu etkilermi ? etkilese bile son başvuru 1 mart ise sonradan bunu yollayabilirmiyim?

Son olarak Stanforda girmenin ne kadar zor olduğunu biliyorum hele undergraduate programları için ama hiç bir zaman yılmayacağım.%0000.1 lik bile bir şans olduğunu bilsem bile sonuna kadar işin peşindeyim.Geçen seneden beri Stanforda girmek için çalışıyorum.Düşüncesi bile beni pozitif etkiliyor. 10 kilo verdim eğer gidersem iyi bir vucüdum olsun diye.Stanfordu kazanamaz isem tabikide yolun sonu değil. Bilkent üniversitesinde okumak istiyorum.Ordanda sonra master olarak yine Stanforda gitmenin yollarını arayacaz yine ÇOK UZUN OLDU AMA ŞİMDİDEN VAKTİNİ AYIRIP OKUYAN VE CEVAPLAYAN HERKESE ÇOK TEŞEKKÜRLER

Ne istedigini bilen, hayaller kuran ve bunun icin yilmadan caba gosteren gencleri seviyorum �� ne diyeyim gonlune gore olsun... suan sonbahar donemi orada da baslamistir. Undergraduate te donem ortasi basvuru olur mu bilmiyorum ama bildigim basvurular aylar once acilir, deadline a kadar her belgeni submit etmelisin. Toefl olmadan alacaklarini sanmam. Zaten kendi sayfalarinda tum requirements acik acik yazar tekrar tekrar oku... referans konusunda senle calismis, seni bilen birinin yazabilecegi mektup cok daha efektif olur eger seni taniyorlarsa diye tahmin ettim ama bunu aksam esime bir danisir cevabimi guncellerim. Tabii Mine hanim cok daha net ve kesin bilgiler verir... bu okul ve undergraduate olmasa bile master icin buraya gelmeye cabala. Yolun acik olsun...
    Dünya vatanım, tüm insanlar kardeşim ve iyilik yapmak dinimdir.

Yorum

Stanford a girmen şu andaki durumunla 0. Çnkü orada öğrenci değerlendirmeleri bizdekinden çok farklı yapılıyor. Şu anda internetim sınırlı sadece çok önemli 2 şeyi yazacağım. 1. Orada bizdeki üniversitelerden sadece Ortadoğuyu eh yani azcık duymuşlardır. Belki çok azıcık etkisi olabilir. Notun pek düşünüldüğü kadar önemi yoktur. Seni mezun eden hocalarının, onların yazmış olduğu uluslar arası tanınan makalelerinin, orada arkadaşlık ilişkilerinin önemi vardır. Öğrenci geldiğinde ona tavsiye mektubu yazan adamın adını söylerler sonra birbirlerine bakarlar yani bu adamı tanıyan var mı nasıl hoca tanıyan çıkmazsa geçiniz. 2. Hoca tırışkadır ama öğrenci atak yapıp makaleler, tezler hazırlamış bu tezler vs.. Kendi memleketi ve yurt dışında bir bilim dergisinde yayınlanmaya değer bulunmuş ozaman ne yayınlamışsın ona bakarlar. Genelde bizdeki proflar bile tırışkadan teyyare olduğundan tek şans bir şekilde Avrupad tanınan bir hocaya kapağı atıp ona kendini ispat edip tavsiye mektubuyla olur. Bir de bizdeki proflar kabiliyet ve yeteneksizliğinin yanı sıra tavsiye mektubu nasıl yazılır onu da bilmez

Yorum

Cevabınız için çok teşekkür ederim alex.Toefl ile Sat ı tabiki vereceğimde sat-2 ile act biraz benzerler ikisinide vermeyi düşünmüyordum ama girerim artık.Ve aklıma takılan tek sorun sadece o deadline tarihleri ve eğer ocakta falansa hiç kendimi kasmayıp ygs-lys'le yükleneceğim.Ordan Bilkent'e inşallah ordanda master olarak yine Stanford'a yani şuan kendime ben bile inanamıyorum şöyle söyleyeyim 10.sınıfta falan ders çalışmazdım karne ortalamam 70 falan gelirdi.Geçen sene işte bu Stanford falan kimi alıyor nasıl alıyor diye araştırıken gpa'nın falan önemli olduğunu gördüm ve bu sene ortalamam 83 geldi.Son sınıfta tabikide bu daha iyi olacak.Şuan Ygs-Lys-SAT-TOEFL-ACT arasında gidip geliyorum günde abartısız 10 saatim falan bunlara gidiyor.İnşallah bir gün gidebilirim.Okuyamasam da artık gidip bi çimeninde yatarım

Yorum

Application deadlines for academic year 2016-17 have passed. The online application will open in mid-September for those applying for admission for academic year 2017-18.
          https://gradadmissions.stanford.edu/applying
          Gordugun gibi eylul ortasinda basvurular basliyor

Yorum

Orjinal yazı sahibi: tinkoz View Post
            Stanford a girmen şu andaki durumunla 0. Çnkü orada öğrenci değerlendirmeleri bizdekinden çok farklı yapılıyor. Şu anda internetim sınırlı sadece çok önemli 2 şeyi yazacağım. 1. Orada bizdeki üniversitelerden sadece Ortadoğuyu eh yani azcık duymuşlardır. Belki çok azıcık etkisi olabilir. Notun pek düşünüldüğü kadar önemi yoktur. Seni mezun eden hocalarının, onların yazmış olduğu uluslar arası tanınan makalelerinin, orada arkadaşlık ilişkilerinin önemi vardır. Öğrenci geldiğinde ona tavsiye mektubu yazan adamın adını söylerler sonra birbirlerine bakarlar yani bu adamı tanıyan var mı nasıl hoca tanıyan çıkmazsa geçiniz. 2. Hoca tırışkadır ama öğrenci atak yapıp makaleler, tezler hazırlamış bu tezler vs.. Kendi memleketi ve yurt dışında bir bilim dergisinde yayınlanmaya değer bulunmuş ozaman ne yayınlamışsın ona bakarlar. Genelde bizdeki proflar bile tırışkadan teyyare olduğundan tek şans bir şekilde Avrupad tanınan bir hocaya kapağı atıp ona kendini ispat edip tavsiye mektubuyla olur. Bir de bizdeki proflar kabiliyet ve yeteneksizliğinin yanı sıra tavsiye mektubu nasıl yazılır onu da bilmez
            tinkoz şimdi bende biliyorumda burdaki eğitim sisteminin ne kadar berbat olduğunu sende biliyorsun.Hani oraya giden öğrenciye bakıyorum 15 kulübün başkanı,hastanede çalışyor,bir üniversite hocasıyla tez falan hazırlıyorlar(Youtubede izlemedim kabul edilenler ne yaptıklarını anlatıyorlardı.) İşte ben okulda hocalarıma demiştim ing hocama özellikle gazeteyi falan tekrar çıkaralım dedim hocam gerek yok falan filan bakarız diye geçiştirdi.Yani anlamıyorum ne kadar berbat bir sistemimiz var.Kulüplere bile sadece isim yazdırıyoruz ne toplanıyoruz ne de başka bir etkinlik.Essay imdede bundan bahsedicem.İnşallah iyi bir etki bırakır inceleyenlerin gözünde.

Yorum

Benden sana teyze tavsiyesi, master icin Amerikaya gelmeye yogunlas, tek bir okul degil birden fazla belirle, takip et onlari... Turkiyede cok iyi bir unv de iyi bir bolum kazanmaya yogunlas, ilgin varsa sayisal alanlar daha efektif olur, unv donemini bos gecirme, bir hocanin yakasina yapis ve akademik anlamda da alt yapini hazirla, gpa ni cok yuksek tut, toefl ve gre yi son senelerde vm almaya bak, en az 3 iyi hocan seni cok iyi tanisin... sonra buraya master a gel. En basit en hizli ve yas/ olgunluk olarak, maddi acidan da ustesinden gelinebilecek en kestirme yol... Gonlune gore olsun dilerim ileride guzel haberlerini de aliriz...
              Dünya vatanım, tüm insanlar kardeşim ve iyilik yapmak dinimdir.

Yorum

Arkadasin gitme ihtimali neden sifir olsun ki? Bana da pek olasi gozukmedi gercekten ama background ini bilmiyoruz. Belki olimpiyatci filan. Hemen sifir diye kestirip atmayin bence.
                Ayrica yazinizda bazi yanlislar var. Notun dusunuldugu kadar onemi yok demissiniz ama fazlasiyla var. Genelde hatta 3.5 alti olanlarin ugrasmamasi tavsiye edilir.
                Sonra referans olayiyla ilgili yazdiginiz da pek mantikli gelmedi. Admission kurulundakileri " bu adamı tanıyan var mı nasıl hoca tanıyan çıkmazsa geçiniz" gibi birsey dediklerini pek sanmiyorum Sonucta belki yuzlerce hoca var tum dunyada Standford'dan gelen. Zaten Stanford'da hocalik yapmis birinin tiriska olmasi gibi bir ihtimal var mi?
                Son olarak akademisyenleri de bayagi bir yerin dibine sokmussunuz ama bunu neye dayanarak soylediniz acaba? Zira akademisyen oldugunuzu yada akademisyen bir cevreniz oldugunu sanmiyorum. Turkiye'de de cok degerli hocalarimiz var ve bunlarin sayisi da oyle tek tuk degil. Keza Turkiyeden mezun olup MIT, Stanford, Harvard, Princeton gibi okullarda calisan kisiler de var.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: alex View Post
                  Benden sana teyze tavsiyesi, master icin Amerikaya gelmeye yogunlas, tek bir okul degil birden fazla belirle, takip et onlari... Turkiyede cok iyi bir unv de iyi bir bolum kazanmaya yogunlas, ilgin varsa sayisal alanlar daha efektif olur, unv donemini bos gecirme, bir hocanin yakasina yapis ve akademik anlamda da alt yapini hazirla, gpa ni cok yuksek tut, toefl ve gre yi son senelerde vm almaya bak, en az 3 iyi hocan seni cok iyi tanisin... sonra buraya master a gel. En basit en hizli ve yas/ olgunluk olarak, maddi acidan da ustesinden gelinebilecek en kestirme yol... Gonlune gore olsun dilerim ileride guzel haberlerini de aliriz...
                  Herşey için teşekkür ederim inş olmazsa ilerde mastera gelmeyi düşünüyorum zaten.Keşke aklım başımda 2 sene önce gelseydi diyorum.Artık üniversiteyi burda okursam başından tutucam artık oraya gelip görene kadar bırakma yok

Yorum

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. Ne kadar konuşursan konuş , ne kadar yazarsan yaz karşındaki sadece kapasitesi kadar anlar.�� Mow ne kadar akıllı ne kadar zeki ne kadar bulunmaz birisin, hemen anladın akademisyen olmadığımı. Vallahi bravo.��

Yorum

Orjinal yazı sahibi: MineTockey View Post
                      Application deadlines for academic year 2016-17 have passed. The online application will open in mid-September for those applying for admission for academic year 2017-18.
                      https://gradadmissions.stanford.edu/applying
                      Gordugun gibi eylul ortasinda basvurular basliyor
                      Mine abla şimdi eylülde başlıyorda ne zaman bittiğini bulamadım bir türlü.Paylaştığın linkte de her hangi bir bitiş tarihi yok varsa da bulamadım.Birde eğer bu sene kaçırmışsam üniversiteye giderken tekrar başvurabilirmiyim ?

Yorum

http://admission.stanford.edu/application/deadlines/

Yorum

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. Ne kadar konuşursan konuş , ne kadar yazarsan yaz karşındaki sadece kapasitesi kadar anlar.�� Mow ne kadar akıllı ne kadar zeki ne kadar bulunmaz birisin, hemen anladın akademisyen olmadığımı. Vallahi bravo.��
                          Tamam en akilli sizsiniz. Devam edin oradan buradan duyduklarinizi yazmaya. Turkiye'de akademisyenligin ne kadar zor oldugunu bilmeden sallayin bakalim ona buna. Bu ulkede alistik gerci hicbir sey basaramayip sadece laf sallayanlari gormeye.

Yorum

Mow ne kadar kolay degilmi kim oldugunu bilmeden boyle desteksiz sallamak? Tinkoz kimdir ne basarmistir bilgisi nerden geliyor biliyormusun?

Yorum

Herşey için teşekkür ederim son deadline tarihi 3 ocak o zamana kadar cvmi sınavlarımı hazır etmeye çalışıcam.Bundan sonra bir gelişme olursa bildiririm.Tekrardan teşekkürler.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              İşleniyor...
                              X