Unconfigured Ad Widget

Collapse

Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Toefl Sınavına Girecek Olan Arkadaşlar İçin

Collapse

Unconfigured Ad Widget

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Toefl Sınavına Girecek Olan Arkadaşlar İçin

Arkadaşlar merhaba,
    Daha önce TOEFL'a iki kere girmiş; ilkinden 81, ikincisinden 95 almış birisi olarak buraya bu başlığı açıyorum. Son kez sınava girişimin üzerinden bir buçuk yıl geçti dolayısıyla sınav esnasında gerekli olan bazı teknik detayları unutmuş olabilirim; eksikler olursa tamamlayacak olan arkadaşlar olacaktır mutlaka.
    ÖNCELİKLE BAŞLIĞI NEDEN AÇMAYA KARAR VERDİĞİMDEN BİR İKİ SATIR BAHSETMEK İSTİYORUM.
    Arkadaşlar, burası bir bilgi ve deneyim paylaşım platformu, her zaman söyleniyor ABD'ye legal olarak gitmenin yöntemlerini deneyimi olan arkadaşlar deneyimsiz arkadaşlarla paylaşmak için burada. Ancak ENTERESAN BİR ŞEYLE KARŞILAŞTIM FORUMDA. Paylaşılan bilgiye okuma sınırı koyulmuş, ve konu ile ilgili soru soran bir arkadaşa "sorunuzu sordunuz, cevabınızı aldınız; ancak okuma süreniz doldu. Şimdi başka siteden bakın." tarzı bir yanıt verilmiş. BÖYLE ŞEY Mİ OLUR YA? SİTE YÖNETİMİNE SORMAK İSTİYORUM BU DURUM İLE İLGİLİ BİR ŞEY YAPACAKLAR MI ACABA? dedikten sonra bir sonraki gönderden itibaren hatırımda kalanları paylaşacağım. Sorusu olan arkadaşlar olursa da elimden geldiğince yardımcı olmaktan zevk duyarım.
    NOT: LÜTFEN BAŞLIK ALTINI POLEMİK İLE KİRLETMEYELİM; SADECE TOEFL İLE İLGİLİ BİLGİ PAYLAŞIMI YAPALIM KARŞILIKLI.

Arkadaşlar ilk olarak TOEFL'a hazırlanma süreci ile ilgili başka bir başlığa yazdığım yazıyı buraya aktarıyorum. Umarım faydasını görürsünüz.
    En iyisi İngilizce'yi öğrenmeye çalışmaktansa bir şekilde hayatınızın içine yerleştirmek. Bana TOEFL'a hazırlanan öğrenciler geliyor onlara da aynı şeyi söylüyorum. Şöyle ki mesela;
    1) Orjinal dilinde filmler izleyin, bunu yaparken anlamakta zorlanıyorsanız, ilk önce Türkçe altyazı, bir süre sonra İngilizce altyazılı şekilde yapın. Sonunda tamamen altyazısız izleyin. (Bu başta çok zor gelebilir. Bu geçiş döneminde İngilizce dublajlanmış animeler (Çocuklar için olanları) ya da çizgi filmler ile başlayabilirsiniz. Çocuklar için hazırlandıklarından ingilizceleri daha sade ve net oluyor.) Listeninginizi inanılmaz geliştirecektir bu.
    2)Sevdiğiniz kitapların İngilizcelerini alın bunları okuyun. (İlk başlarda daha önce Türkçe'sini okuduğunuz kitaplar olursa sizin için daha kolay olacaktır.) Ayda 4 kitap okuyorsanız bunun en az bir tanesinin İngilizce olmasına çabalayın. Ayrıca; haberleri sadece Türkçe gazetelerden takip etmeyin. İngiliz ve Amerikan gazetelerini de okumaya çalışın günlük olarak. Özellikle mesleğiniz ile ilgili haberleri takip ettiğinizde hem yeni şeyler öğreniyorsunuz; hem de mesleki İngilizceniz gelişiyor.
    3) Mesleğinizle ilgili uluslar arası seminerler, sempozyumlar ya da konferanslar varsa, bunlara katılma şansınız varsa mutlaka İngilizce metinlerle katılın. Yine hem çevreniz gelişir hem de alanınızla ilgili yazma becerileriniz. Böyle bir fırsatınız yoksa Linkedn gibi profesyonel ağlardan aynı mesleği paylaştığınız kişilere ulaşarak alanınızla ilgili yazışın ve karşılıklı bilgi alışverişi yapmaya çabalayın. Emin olun çok faydasını göreceksiniz.
    4) Speaking ülkemizde en sıkıntılı konu. Eğer yurtdışına çıkma ya da daha önce söylediğim gibi uluslararası toplantılara katılma şansınız yoksa, çeşitli sosyal ağlardan farklı kişilere ulaşıp konuşmaya çalışın. Eğer bunu yapma fırsatınız da yoksa yüksek sesle okuyup sesinizi kaydedin. Daha sonra dinleyip kendinizi eleştirin ve tekrar deneyin.
    En önemlisi bunları "çalışıyorum" düşüncesi ile değil hayatınızda bir rutin haline getirerek yapın. Başlarda belki çok sıkılacaksınız ancak sonraları çok kolaylaşacak bırakmazsanız emin olun. Örneğin ben ilk başladığımda NY Times'taki bir haberi iki buçuk saatte filan okuyordum; şu an 5-6 dakikada okuyorum. Önemli olan zihninizi İngilizce düşünmeye alıştırmak. Bir de şunu belirteyim; hayatımı bu şekilde yaşayıp hiç bir özel çalışma yapmadan TOEFL'dan 95 aldım. Ayrıca hayatımda İngilizce için hiç özel ders almadım ya da dersaneye gitmedim. Biliyorum söylediklerim zor gibi görünüyor; fakat gerçekten zevk aldığınız şeyleri bu şekilde yaptığınızda günde bir saatinizi harcayarak iyi düzeyde İngilizce sahibi olabilirsiniz... Başarılar dilerim.

Yorum

Sınav esnasında faydası olacak teknik bir detay: Reading'te koca koca metinleri okuyup sorulara öyle geçeceğim diye uğraşmanıza gerek yok. Scroll'u en aşağı indirip geri yukarı çektiğinizde sistem sorulara geçmenize izin veriyor. Sorulara geçtikten sonra tekrar metne dönebilirsiniz. Dolayısıyla önce soruyu okuyup, sonra metini hızlıca tarayıp sadece ilgili yeri bulup okursanız her soru için; sınav esnasında oldukça zaman kazandıracaktır.

Yorum

Ayni baslik varken, neden ikinci bir basligi actiniz?
        Fethiye Temiz

"Bilgiye ihtiyacin olan zamanlari dusun, bilgini paylas"

Lutfen herkese saygili olunuz, hakaretamiz yazilar forumdan banlanmaniza neden olur.

"SORULARINIZI LUTFEN FORUMDA SORUNUZ, OZEL DANISMANLIK YAPMIYORUM"

Yorum

Yaptığım hızlı arama neticesinde konu ile ilişkili güncel bir başlık bulamadım. En güncel başlıkta da yukarıda belirttiğim gibi "paylaşılan bilgiler silindiği için" daha temiz, karşılıklı paylaşım yapabileceğimiz bir başlık açmak istedim. Eğer ilgili linki yollarsanız yazdıklarımı oraya taşıyabilirim.

Yorum

Akademik kariyer dil olmadan olmaz malum. Türkiye'de ise YDS gibi bir saçmalık var. Şahsen şu dili halledeyim diyorum ve YDS'ye bakınca midem bulanıyor. İngilizce bilgisini ölçmeyen saçma bir sınav. Millet IELTS'ten gereken puanı alabiliyor bu seferde IELTS denkliğini kaldırıyor ÖSYM. Ancak alternatif olarak TOEFL var. YDS'den puan alabileceğimi sanmazken TOEFL'dan puan alabileceğimi hissediyorum nedense. Belki YDS'den daha zor, ama bana daha cazip geliyor, sınav ücreti dışında.
            "Paranın başkaları için taşıdığı anlam, benim için bir şey ifade etmiyor. İnsanların hayatını bir nebze olsun kolaylaştırabileyim diye, tüm paramı buluşlarıma yatırdım."

Nikola Tesla

Yorum

Orjinal yazı sahibi: TheDreams View Post
              Akademik kariyer dil olmadan olmaz malum. Türkiye'de ise YDS gibi bir saçmalık var. Şahsen şu dili halledeyim diyorum ve YDS'ye bakınca midem bulanıyor. İngilizce bilgisini ölçmeyen saçma bir sınav. Millet IELTS'ten gereken puanı alabiliyor bu seferde IELTS denkliğini kaldırıyor ÖSYM. Ancak alternatif olarak TOEFL var. YDS'den puan alabileceğimi sanmazken TOEFL'dan puan alabileceğimi hissediyorum nedense. Belki YDS'den daha zor, ama bana daha cazip geliyor, sınav ücreti dışında.
              YDS'de Allah'a emanetiz resmen, TOEFL'dan 95 aldığım sene yds'den 52 almıştım. Gerçekten Toefl'da başarılı olmak için tek gereken şey sağlıklı bir internet bağlantısı ve biraz azim...

Yorum

Sınav ücreti yüksek olmasa şansımı deneyecektim. Tahminen şu halimle 60 aşağısı olmaz diyorum, ama YDS'den 55 almam imkansız şu sıralar. Boş boş ezber yapar biraz taktik çalışırsan belki puan alırsın ama ona da İngilizce biliyorum dersen mantığı olan birisi yüzüne vurur gerçeği.
                "Paranın başkaları için taşıdığı anlam, benim için bir şey ifade etmiyor. İnsanların hayatını bir nebze olsun kolaylaştırabileyim diye, tüm paramı buluşlarıma yatırdım."

Nikola Tesla

Yorum

Tek diyebilecegin, not alabilmek! Bunu iyi yapan, iyi puan alir
                  Dünya vatanım, tüm insanlar kardeşim ve iyilik yapmak dinimdir.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: TheDreams View Post
                    Sınav ücreti yüksek olmasa şansımı deneyecektim. Tahminen şu halimle 60 aşağısı olmaz diyorum, ama YDS'den 55 almam imkansız şu sıralar. Boş boş ezber yapar biraz taktik çalışırsan belki puan alırsın ama ona da İngilizce biliyorum dersen mantığı olan birisi yüzüne vurur gerçeği.
                    Evet TOEFL'a gerçekten fiyatından ötürü kendini tam olarak hazır hissetmeden girmemeli insan. Aslında alınmak istenen eğitime göre en azından 70 TOEFL için iyi. Amerikan eğitim sistemine yabancı bir kişi için bence ilk olarak oradaki eğitim sistemine bir şekilde entegre olabilmek önemli. Daha sonra daha iyi yerlere çıkmak için basamak olarak kullanılabilir girilen yer. Ancak maalesef bizim eğitim sistemimizde kişiye ikinci bir şans tanınmadığı için yürümeyi öğrenmeden koşmaya çabalıyoruz; direkt en tepeye çıkmaya çalışıyoruz o sebeple zaten genelde hayal kırıklığı oluyor ABD'de eğitim hayallerinin sonucu.
                    YDS'yi tartışmaya gerek bile yok bence, TOEFL'a göre tek iyi olan yanı 5 yıl geçerli olması, yoksa böyle bir sınavın olmasının anlamı bile yok....

Yorum

Orjinal yazı sahibi: alex View Post
                      Tek diyebilecegin, not alabilmek! Bunu iyi yapan, iyi puan alir
                      Yorumunuz için teşekkür ederim ancak öyle olduğuna inanmıyorum. Bence özünde TOEFL tam anlamıyla bir deneyim sınavı. Kişi farklı yönlerini doğru geliştirirse not almaya gerek bile olmadan gerçekten iyi puanlar alabilir.
                      Last edited by research assistant; 30-07-2016, 13:06.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: research assistant View Post
                        Evet TOEFL'a gerçekten fiyatından ötürü kendini tam olarak hazır hissetmeden girmemeli insan. Aslında alınmak istenen eğitime göre en azından 70 TOEFL için iyi. Amerikan eğitim sistemine yabancı bir kişi için bence ilk olarak oradaki eğitim sistemine bir şekilde entegre olabilmek önemli. Daha sonra daha iyi yerlere çıkmak için basamak olarak kullanılabilir girilen yer. Ancak maalesef bizim eğitim sistemimizde kişiye ikinci bir şans tanınmadığı için yürümeyi öğrenmeden koşmaya çabalıyoruz; direkt en tepeye çıkmaya çalışıyoruz o sebeple zaten genelde hayal kırıklığı oluyor ABD'de eğitim hayallerinin sonucu.
                        YDS'yi tartışmaya gerek bile yok bence, TOEFL'a göre tek iyi olan yanı 5 yıl geçerli olması, yoksa böyle bir sınavın olmasının anlamı bile yok....
                        Sınavın yapılma amacı bir kamu hizmeti olmasından ziyade iyi kazanç sağlaması zannımca Zahmetsiz ve karlı bir sektör, tekel sonuçta.

Nikola Tesla

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                        İşleniyor...
                        X