Unconfigured Ad Widget

Collapse

Duyuru

Collapse
No announcement yet.

KL-YES Değişim Programı Hakkında Sorularım?

Collapse

Unconfigured Ad Widget

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• KL-YES Değişim Programı Hakkında Sorularım?

Öncelikle merhabalar,KL-YES programı için geçen günlerde başvurumu yapmıştım, ve okula gerekli aday listesini ekleterek turkey@afs.org adresine gereken belgeyi gönderilmişti.Merak ettiğim konu bütün kriterler uymasına rağmen yaş konusunda endişeye kapılmam.(Ocak 98)Bu sorun yaratırmı bana?Başvuru kılavuzunda böyle yazıyor;
    • 01 Ağustos 1998—01 Ağustos 2001 arasında doğmuş
    • olmak.
    Last edited by lospollos; 06-10-2015, 20:10.

neden endise yaratti, 1 Agustos 1998 den ITIBAREN 1 Agustos 2001 arasinda dogmus iseniz, hangi ay oldugu onemli degil ki!
    Fethiye Temiz

"Bilgiye ihtiyacin olan zamanlari dusun, bilgini paylas"

Lutfen herkese saygili olunuz, hakaretamiz yazilar forumdan banlanmaniza neden olur.

"SORULARINIZI LUTFEN FORUMDA SORUNUZ, OZEL DANISMANLIK YAPMIYORUM"

Yorum

YES bildiğim kadarıyla AFS programı içinde olan,ama ondan farklı konumda bir değişim programı.Bunun sınavı yanlış bilmiyorsam USA konsolosluğu tarafından yapılıyor ve sanırım seçilenlerin tümü USA ya gittiği gibi bu değişim için hiçbir ücret ödemeyeceği gibi,sanırım belli bir oranda cep harçlığı da alıyorlar.Benim çocuklarımda AFS bursu alarak biri Rusya ya diğeri Paraguay'a gitti.Eğer çevrenizde bir AFS burslusu varsa aralarında ki farkı ve amacı öğrenmeye çalışın.Ben çocuklarımı YES ile göndermem(asla) Bu arada bu yıl ki AFS sınavı da henüz yapılmadı.Yılbaşına kadar sınav yapılıp sonuçlanır.Türkiye de AFS sınavı Türk Kültür Vakfı tarafından düzenlenir.Onu araştırın.Yaş konusuna gelince evet müracaat formundaki tarih aralığı içinde doğmuş olmanız olmazsa olmaz kurallardandır.O tarih içinde doğmadıysanız sınavı kazansanız bile elenmenize neden olur.Başarılar.

Yorum

Oncelikle yanitlariz icin ve vakit ayirip yanitladiginiz icin tesekkur ederim.YES programi bildigim kadariyla 11 Eylul saldirilari sonrasi musluman ulkeler arasinda gerceklesen bir program.Asla bu programla gondermem demissiniz,o kismi anlamadim kusura bakmayin neden oyle yazdiniz? TKV ve AFS hakkinda gerekli bilgim var, artik sansimi denerim,olmadi diger degisim programlarina basvuru yaparim.

Yorum

..ocak ayinda dogduysaniz,dogum tarihine gore 7 ay geridesiniz.
          GOD SAVE THE QUEEN

Yorum

Göndermem,dikkat ederseniz seçilecek öğrencileri konsolosluk belirliyor.Hiç bir ücrette almıyor.AFS sınavını TKV belirliyor.Üstelik sınav kazanmasına rağmen giden öğrencilerin bir bölümü ücretsiz,çok az bölümü ücretsiz olmasının yanında cep harçlığı alıyor.Büyük bir kısmı sınavı kazandığı gibi TKV ye bağış yapıyor.Bu bağışlar kişinin ödeme gücü göz önüne alınsada 1000 dolardan 20 bin dolara veya daha yukarıda olabiliyor.O sene gönderilen öğrencilerin ödeme gücü olmıyanlar,bağışlardan yararlanılarak gönderiliyor.AFS nin amacı Dünya Barışına hizmet için kültürlerin birbirini tanıması,kaynaşması.Bu nedenlede AFS üye olan tüm ülkelerle değişim yapıyor.Kazanan öğrenci,Ingiltere'yede,Afrikaya'da,G.Amerikaya'da, USA da gider.AFSnin müracaat formunda da bu sene hangi ülkelerle değişim yapacağı bellidir.YES sadece USA ya öğrenci gönderir.Ve konsolosluk öğrenciyi belirlemede etkin,bundan fazlasını yazmam doğru olmaz,nedenini düşünüp bulun.

Yorum

Zaten doğumunuz Ocak 1998 ise programa dahil olma yaşını kaçırdınız.Doğum tarihinde esneklik yapılmıyor.Değişime katılan ülkelerin kesin kararlarından biri yaş konusu.

Yorum

Anladım, teşekkürler.Özelden size mesaj gönderemedim hocam,eger bu konularda tavsiyeniz olursa bilgilendirilmeyi çok isterim, zor bir süreçten geçiyorum etrafımda ki çoğu kişi yardım yerine köstek oluyor bu nedenle bazen insanda uğraşıcak heves de kalmıyor.
                Last edited by lospollos; 07-10-2015, 10:37.

Yorum

merhaba,
                  Bazı şeyleri yanlış biliyorsunuz.YES programı ile oğlum Amerika'da ve muhteşem güzel bir deneyim yaşıyor.Sınavları ABD konsolosluğu değil TKV personeli yapıyor.Seçilenler okullarının en başarılı öğrencileri.Amerika'da çok class bir eğitim ve deneyim programı hazırlamışlar.Tamamen %100 burslu.AFS yide aynı vakıf yönetiyor hiç bir farkı yok aslında.Gücü olmayan başarılı öğrencilerden seçilen ve kültürler arası barışı sağlamayı çalışan bir uygulama.Lütfen biraz araştırın ve TKV vakfı yöneticileri ile temasa geçerek gerçekleri senaryo yazmadan öğrenin derim.saygılar.

Yorum

Oğlunuz için hayırlı olsun.Umarım her şey sizin düşündüğünüz gibidir ve ilerde düşünemedik demezsiniz.Benim her iki çocuğum da Afsli programı seneler evvel tamamlayıp döndüler.Üstelik mesleğimden dolayı 50 ye yakın öğrencimden 2si hariç(YES tercih etti)AFS li olması için yol gösterici olduğum gibi sınavlarına götürüp bizzat ilgilendim.Sınavları konsolosluk yapıyordan kastım,konsolosluk binasında ya da konsolos karşısında olması değil.Sonuç değerlendirmede ve sorularında daha etkinler.Üstelik sözlü sınav komisyonunda ki başkan ve üyeleri tam biliyor musunuz! TKV zaten AFS sınavını yapıyordu,amacıda Dünya Barışına katkı.Size şunu soracağım,hal böyleyken 11Eylül le birlikte niçin ayrı bir YES grubu oluşturuldu,niçin dünya barışına katkı ise bu öğrenciler sadece USA ya gidiyor,AFS liler programa dahil tüm ülkelere dağılıyor(dünya barışıysa amaç,dünya sadece USA değil) üstelik AFS senede 100 civarı öğrenci gönderir(tüm Türkiye'den) ve bunlardan sadece 5 kişi si tam burslu yani ücret ödemez,belki içlerinden 2si cep harçlığı alır.Çoğunluğu 20 bin dolar veya üstü ücret öder.Yarısına yakını da bütçeye göre ücret öder.Yesliler hiç ücret ödemez,bildiğim kadarıyla her ay harçlık alır.Her AFS li çocuk denetlenmiş aile yanına yerleştirilir gittiği ülkede,ama Yesliler tamamen özel aileler yanındadır.Bazı soruları sorun kendinize bence ve objektif olarak düşünün.Niçin YES e gerek duyuldu?Niçin maddi olarak daha iyi imkanlarla sadece USA ya gönderiliyor?Siz daha yolun başındasınız,ben bu programdan 40/45(kendim liseyi okurken)senedir haberdarım ve neyin ne olduğunu biliyorum.Daha açık yazamıyacağım,sadece araştırın ve sorular sorun kendinize.Saygılar.

Yorum

Bu arada TKV nin bu sınavını geçen öğrencilerin,hepsi özel ve zeki çocuklar.Zaten bu sınavlara katılanlar,yabancı kolej veya iyi dereceli Anadolu Liselerinde okuyan öğrenciler ki bunlarında yine derece de olan çocuklar. Yazılı sınav genel kültür ve zeka içerikli çevresindeki farkındalıkları farkedebilecek öğrenciler.Sözlü Sınavları'nda ise çocukların yetişmeleri ve insanlarla ilişkileri,tepkileri değerlendiriliyor.

Yorum

1)Bu program dediğiniz gibi 11 eylül saldırıları sonucu Amerika ile Müslaman kültürleri tanıştırmak ve barıştırmak amacıyla Amerikan Dış işleri bakanlığının yaptığı bir proje.dolayısıyla özne Amerika olduğu için öğrenciler Amerika'ya götürülüyor.Bunun için Yeni zellanda'ya götürmemeleri gerekiyor.
                        2)Bu programla gidip gelen şu an devlette ve özel sektörde görev alan kendini yetiştirmiş ve bu deneyimi avantaj olarak kullanmış pek çok insan var.
                        3)Asıl barış ise amaç bu programın amacı zaten 2 kültürü barıştırmak.Amerika'ya gidince barış olmuyor aynı blok içinde olan İngiltere'ye,Almanya'ya,Kanada'ya veya başka ülkeye gidince amaç barış oluyor.parayla alınca barış diğer türlü AMAÇ BAŞKA oluyor!!!!yapmayın.
                        4)Gönderdiğiniz öğrencilerden her birine sorsanız YES sınavını kazanacaksınız ve %100 burslu Amerika'mı yoksa başka bir ülke mi diye sizce ne cevap alırsınız?
                        5)evet özel seçilmiş pek çok aşamadan geçmiş ailere veriliyor.Bir kültürü en iyi içlerinde yaşayarak öğretirsiniz. 15-17 yaşlarındaki çocukların güven içinde okullarına gidip aile ortamında yaşamaları bence çok uygun ve olması gereken düşünce.O ailelerin yanında bizim kültürümüzü de tanıtıyor ve gittikleri okulda sürekli ülkemizi tanıtan sunum yapıyorlar.Oradaki gençlere Ülkemizi DOĞRU tanıtmaya çalışıyorlar.Bu arada hiç bir düşünceyi empoze etmediklerini biliyorum.
                        6)AFS VE YES aslında farkı yok amaç aynı sponsor farklı.Komplo teorileri bizim yürümemizi,koşmamızı asla engelememeli.Burada dünyanın aklınıza gelen tüm müslüman ülkelerinden lise çağında çocuklar var.o çocukların Hayallerine lütfen dar pencereden bakmayalım.
                        7)sınavı yapan ve başındaki tüm gönüllü eski YES öğrencilireni ve yöneticileri tanıyorum.Zaten güven için önce kendilerini tanıtmakla başladılar.2-3 defa toplantılar yaptık ve çalışmalarını izledik.

Sizin cümlenizle bitireyim.Araştırın ve Bazı sorular sorun kendinize.Açın o insanlarla konuşun.hepsi Pırıl pırıl gençler ve yöneticiler.Bizim çocuklarımız için ellerini taşın altına koyuyorlar.sizce de desteklenmeyi hak etmiyorlar mı?

Yorum

YES programı,2002 yılından beri uygulanıyor.2002 yılında lise de olan çocuk çok çabuk büyümüş ve devlette görev almış,merak ettim örnekler misiniz?AFS den bahsediyorsanız 1950 den beri.Iki AFS li örnek vereyim hemen,sanırım Ecevit hükümetinde bakanlık yaptı,rahmetli İsmail Cem,bir diğeri de Cem Uzan.Her ikisi de toplumda değerlendirilmeleri farklıdır.Bir kişi olumlu diğer kişi olumsuz değerlendirebilir.Doğrudur,ülkemizi yönetenlerin çoğunun geçmişini incelerseniz yurt dışı burslu okumaları vardır.Demirelden başlayıp,Tansu Çiller,Turgut Özal hemen akla gelebilecek örnekler.Hiç düşündünüz mü bu ülkeler bu burslu öğrencileri eğitmelerinin ne gibi amaçları olabilir.Devletleri aile gibi düşünün,önce kendi çocuğunuzun mu eğitimine yatırım yaparsınız,komşu çocuğa mı?Hiç bir devlette kara kaşı,gözü için yatırım yapmaz.AFS programıyla giden çocukların maliyeti en son bildiğim 22 bin dolar idi2010 dan sonra sınava girmesine ön ayak olduğum öğrenci olmadı.Çünkü çocukların her türlü masrafı TKVtarafından karşılanıyor.Yol masrafından tutun,özel sağlık sigortaları,okul kitapları vs... Bu nedenle AFS li her aile bağışta bulunuyor bütçesine göre(istisnalar var tam burslu ama çok az,bunlarda fazla bağış yapan aileler tarafından karşılanıyor)yesAFS çatışası altında yapılsada çok farklı,en başta finans kaynağı bakımından.Dünya barışı dediğimiz konu da ilk kelimesinden de anlaşılacağı gibi dünyayı kapsar,USA yı değil.Dünya barışı için sadece USA kültürü mü! Güldürdünüz beni.Dünyada çok ülke var biliyorsunuz sanırım.Haklı olduğunuz konu bundan 10 yıl sonra ülkemizin yönetiminde YES li gençlerimizi çok göreceğiz,bunu tahmin edebiliyorum.Ama son söyleyeceğim ikinci dünya savaşında kendi uçağımızı yaparken,bu gün arabamızı yapmayan!hatta tarımda bağımlı bir ülke olduk.Bir zamanlar Menderesle başlayıp,Demirel'ler devam eden Marsshal yardımları vardı,tarım hayvancılık ülkesiyken süt tozuyla, çocuklar okullarda beslendi.Şimdi o Marshal yardımlarının acısı tüm Türk halkından çıkıyor.Dışa bağımlı açık pazar ülke olduk.Bu ülke neler görmedi ki zaten,İngiliz vatandaşını da bakan yaptık.Onun için 10 yıl sonra ülke yönetiminde olurlar,özel,zeki gençlerimiz diyecek bir şey yok.

Yorum

Merhabalar tekrardan,KL- YES Programı'na kabul edilemedim, maalesef ama AFS için bu sefer başvuruyu yaptım, sonrasında 1.aşama için sınava girdim, bugün ilk aşamayı geçtiğimin mail'i geldi.Hafta sonu mülakat için tekrardan sınava giricem, inşallah hayırlısı olur, yardımcı olanlara burdan Teşekkür ederim.

Yorum

Gozunuz aydin..

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              İşleniyor...
                              X