Unconfigured Ad Widget

Collapse

Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Sertifika programı ve Amerika macerası

Collapse

Unconfigured Ad Widget

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Sertifika programı ve Amerika macerası

merhabalar ,

Adım Burak , bekarım , 29 yaşındayım.Uzun zamandır forumu zevkle takip etmekteyim.

Bundan tam 5 yıl önce San Francisco'da 3 aylık dil eğitimi almıştım.Türkiyeye döndükten sonra ortalama 2 yıl sigorta şirketinde çalışıp ardından banka sektörüne giriş yaptım

Özel bir bankada ayda ortalama yan gelirler ile 3000 TL kazanmaktayım.
    Bankadaki statüm KOBİ diye adlandırılan ortalama 10 seneye şube müdürü olunabilincek bir mevkii.
    hergün stresli , huzursuz bir çalışma ortamı ve heryıl şube/düzen hatta şehir değiştirmekteyim.

Birsüredir UCLA , UC Berkeley , UC San Diego vs. gibi ortalama 9 aylık sertifika programı sonrası OPT hakkı tanıyan üniversiteleri araştırmaktayım.Amacım eğitim alarak daha donanımlı biri olmak ve daha sonrasındaki 1 yıllık OPT süresinde eğitim aldıgım iş kolu üzerine iyi bir firmada çalışarak hem masraflarımı biraz karşılamak hemde kalırsa biraz nakitle Türkiye'ye geri dönmek.
    İyi bir firmada iş bulamazsam veya maddi olarak beklentimi karşılamazsada Uber vs'de yapabilirim OPT sürecinde diye düşünüyorum.

Benim fikrinizi almak istediğim konu ise ;

1 ) Bekar 29 yaşındaki biri , bankadaki kariyerini , aylık 3000 TL maaşı kenara bırakarak sertifika programı + OPT yapmak için böyle bir maceraya atılması çokmu riskli/saçma ?
    2 ) OPT sürecinde eğitim aldıgım sertifika programı üzerine Amerika'da iş bulma imkanı düşükmü ?

Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim , herkese iyi forumlar

Türkiyeye döndüğünüzde iş bulamazsanız???
    Aynı planı kanada için araştırdınız mı? Okuldan sonra kalmak daha kolay diyorlar

Yorum

Canada' yı düşünmüyorum çünkü eğitim alırken iş bulmak Amerika'daki kadar kolay değilmiş.
      Türkiye'ye döndüğümde iş bulamazsam diye açıkcası çok bir çekincem yok.5 yıllık sigorta+banka tecrübesinin üstüne birde iyi bir ingilizce+sertifika eklersem döndüğümde işime yarar diye düşünüyorum , yanılıyormuyum :/

Yorum

Döndüğünüzde yaştan dolayı ayrımcılığa uğrar mısınız bilmiyorum. Malum ülkemizde 35 yaşındakilere 50 yaşında muamelesi yapılıyor. Ücretsiz izin alma durumunuz var mı?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: uoloopp View Post
          Canada' yı düşünmüyorum çünkü eğitim alırken iş bulmak Amerika'daki kadar kolay değilmi&#351 :/
          Kalifiye eleman olmayanlar için öyle olabilir de sizin oturmuş bir iş tecrübeniz var. Bankacılık sektöründe iyi olan bir şehirde olur gibi geliyor. Kanadada yaşamadım hiç, sadece tatile gittim, sizi yanıltmayayım.

Yorum

Evet malesef Türkiye'de iş hayatı için yaş bir problem.geleceğini daha iyi şekillendirmek için belli bir süre yurtdışında eğitim almayı planlayıp , döndükten sonra yaştan dolayı iş bulamama riskini göze alamadığı için hayallerinden vazgeçen bir sürü kişi var .

belli bir iş tecrübem var , fakat diplomam türkiye için geçerli diye biliyorum.Amerika veya başka bir ülkede tecrübeli olduğumuz sektörde çalışmak için o ülkenin diploması/sertifikası gerekli diye biliyorum.

araştırmalarıma göre UCLA ve UC Berkeley için sertifika programları bana uygun geldi.fiyat olarak total 15-20 k $ süre olarak 9 ay.üniversitelerin yerleri şehir merkezinden oldugundan dolayıda iş imkanı daha çok olur diye düşünüyorum.

açıkçası asıl merak ettiğim şey OPT sürecinde bu 15-20k $ program parasını çalışarak çıkarabilirmiyim.yani bu maceranın başlangıç/bitiş noktasında başabaş durumunda olmak isterim tabi bunun bide yaşam masrafları olacak , onuda sertifika programı yaparken bir yandan uber yapmayı planlıyorum.

Yorum

Bence hic sacma degil insan bu dunyada elindeki butun firsatlari degerlendirmeli ve yasayabildigi kadar tecrube yasamali. Hem bu kadar garantici de olmamak gerekiyor bence. Zaten buyuk bir ihtimalle ordan buraya donmek istemezsiniz ayrica donseniz bile is bulamamzlik gibi birsey olmaz buyuk ihtimalle eger oz guveniniz tamsa.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
              İşleniyor...
              X