Unconfigured Ad Widget

Collapse

Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Amerika'da hemşirelik

Collapse

Unconfigured Ad Widget

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

Nasıl güzel bir şanstır bilmiyorum ama kaç günden beri aklıma düşen yurt dışı eğitimi hakkında bir sürü form bir sürü sayfa ve yorum okudum ta ki bu sayfaya denk gelene kadar. Daha sorularımı sormadan Fethiye ablanın yorumları içimi rahatlattı.
    Fethiye abla ben seneye mevzun olacak bir hemşirelik öğrencisiyim. Yurt dışında çalışmak istiyorum. İyi bir ingilizce eğitimi sonrası hangi ülkeyi önerirsin? Hiçbir bilgim olmamakla birlikte şurasını da istiyorum gibi bir fikrim yok . Yönlendirmelere açığım. Şimdiden yazacağın her yoruma teşekkürler 😊

Yorum

Bunun icin oncelikle bir Green Card sahibi olmaniz gerekiyor, keske basvursaydiniz bu sefer, belki sansiniz yaver giderdi.
      Fethiye Temiz

"Bilgiye ihtiyacin olan zamanlari dusun, bilgini paylas"

Lutfen herkese saygili olunuz, hakaretamiz yazilar forumdan banlanmaniza neden olur.

"SORULARINIZI LUTFEN FORUMDA SORUNUZ, OZEL DANISMANLIK YAPMIYORUM"

Yorum

Herkese merhaba, ben türkiye de lisans seviyesinde Hemşirelik bölümü okuyorum.okurken de yabancı dil kursuna giderek ingilizce yeterliliğimi sağlamak istiyorum.yabancı dil yeterliliğimi sağlayıp 4 yıllık lisans mezunu olduktan sonra amerikada nasıl denklik alabilirim denklik almam ne kadar zaman alır denklik almam için ortalama ne kadar masraf yaparım

Yorum

Sevgili yunuss8
          Bu konuda kenan òren yazilarini,kaplan nclex sinavlarina girisleri incelerseniz bu konuda aydinlanmis olursunuz .saygilarimla

Yorum

Hemsirelik hakkinda bilgi

Sevgili yunuss8
            Bu konuda kenan òren yazilarini,kaplan nclex sinavlarina girisleri incelerseniz bu konuda aydinlanmis olursunuz .saygilarimla

Yorum

Hemsirelik hakkinda

Sevgili yunuss8

Yorum

Yunusss8 cevaben alinti bir yazi

Bu konuyla ilgili cok sorular geliyor, mezun.comda da yazilarim vardi bu konuyla ilgili. Turkiyeden 4 yillik hemsirelik mezunu iseniz ve ders kredileriniz burdaki ders kredilerine denk geliyorsa diploma denkligi saglayarak burda calisma imkaniniz olabilir. Mesela anatomi dersinin 4 kredi olmasi gerekiyor ve de ayrica laboratuarinin olmasi gerekiyor, zaten de anatomi dersi 4 yillik okullarda turkiyede 4 krediye esittir(ornek vermek istedim). Okulunuz bittikten sonra herhangi bir yogun bakim unitesinde 1 ya da 2 yil bir tecrubenizin olmasi avandajiniz olacaktir. CGFNS denen web sitesine basvurmaniz gerekecek. Bu sitenin acilimi soyledir, dis ulkelerde okumus olan yabanci hemsirelerin denkligini saglayan ve de vize almalarina yardimci olan retsmi bir kurulus. 2 sekilde basvuru yapiliyor, internetten veya kagit/posta yontemiyle. Internetten olursa islemler daha cabuk biter ama dezavantaji var, eger basvuru sirasinda herhangi birseyi yanlis yazip gonderirseniz sonradan sayfaya girip duzeltmenize sistem izin vermiyor vte cok zor olabiliyor, o yuzden de bu konularda ingilizcesi iyi olan ve bu konulardan anlayan birinden yardim almanizi oneririm. Sayfada oncelikle internetten kayit olmaniz gerektigi yaziyor, topki facebooktan account almak gibi yani facebooktan adrets alindigi gibi. Sonra da basvzurularinizi yapiyorsunuz. Mezun oldugunuz okuldan diplomanizin denkligini asli ve ingilizce cevirisi ile zarfin disinin muhurlenmis olarak direk bu adrese gonderilmesi lazim, ama bu istegi sizin internetren print yapacaginiz ve imzalayacaginiz bir evrakla bu kurulus sizin adiniza isteyecek, yani siz gidip alip postalayamazsiniz. Sonra, tofel puani isteniyor, bu sitede hangi ingilizce sinavlarin gecerli oldugu ve en az hangi puani almaniz gerektigi aciklanmis, tofetl puaninizi da bu kurulusa gonderiyorsunuz, tofel puaniniz bildigim kadariyla 2 yil gecerli(ama bu konuda cok emin degilim, bir yerde yaziyordu diye hatirliyorum). 2 yildan sonra eger islemler uzarsa ya da sinavlari gecemezseniz, tofela tekrar girmek zorunda kalabilirsiniz. Nerde kalmistik okey, once basvuru sonra okulunuzun denklik kagitlari, tofel puaniniz, ve de ayrica sizde herhangi bir evrak varsa onceki egitiminizle ilgili ozellikle lise diplomasinin da gonderilmesini istiyorlar, eger lise diplomaniz sizdeyse, siz ingilizce tercumesiyle beraber kendiniz gonderebilirsini, bu arada butun derslerinizin universite dahil, transcriptlerini gondermeniz gerekecek diplomalarla beraber. Eger hemsirelik disinda baska bir universiteye de gittiyseniz, bununla ilgili bir evrak gondermenize hic gerek yok diyor sitede. Butun evraklar tamamlandiktan sonra size email gelecek, ve ayrica sitede kendinize acmis oldugunuz accounttan da statunuzu kontrol edebiliyorsunuz, mesela sizin sayfanizda soyle diyebilir: All papers has been recieved, processing.... filan. Ek bir eveak isteniyorsa yone size ait olan bu accounta girip ordana ogrenebiliyorsunuz. Diyelim ki hersey yolunda gitti ve size bir case numarasi/islem numarasi verdiler ,bundan sonrasi once vize alip amerikaya gidip onlarin vermis oldugu tarihlerde bu ofisin soze verdigi adreste bir sinava gireceksiniz, ama bu nclex degil, bu bu kurulusun sertification sinavi, bu sinava giren arkadas ilk seferde gecememis oldugunu soyledi bana ama sonra gecmis. Bu sinavdan sonra nclex sinavina girecerksiniz, nclex sinavi da belli ulkelerdte yapilan bir sinav, mesela bu sina icon amerikya gitmenize gerek yok, almanya da da alinabiliyor, bu sinav size registered nurse unvani kazandiracak olan sinavdir, zormudur, degildir, bana cbok kolay geldi, turkiyedede burda da hemsirelik okudum, bununla ilgili kurslar var, kitaplar var, cd ler var. Diyelim ki nclexi de hallettiniz, sonra bu kurulus sizi vize sirasina sokacak, 2 yil oncesi hemsirelerin vize siralamasi cok uzun suruyordu, 5 yil 10 yil, ama son zamanlarda yine hetmsire acigi basgostermeye basladigi icin devlet daha kisa surede vize vermeye basladi, en son 2 bucuk yila indirdiler, ama bu her an degisen bir rakkam, yani tekrar 5 yila da cikabilir, 1 yila dahi inebilir. Vizenizi aldiktan sonra, hangi eyaletin hemsiresi olmak icin basvurduysaniz oraya gelip, hastanelerin internet sayfalarindan is basvurularinizi yapiyorsunuz. CGFNS kurulusuna basvururken hangi eyalette calismak istediginizi belirtiyorsunuz, onlar da sizin butun evraklarinizi bu eyaletin hemsirelik boarduna/dernegine gonderiyorlar. Hep basina gelen soyle bir konu olacaktir basvurunuz sirasinda, her eyaletin kirwallari ve basvuru keiterleri degisiktir diye, aslinda hemen hemen ayni, hepsi ayni seyi istiyor, iyi derece ingilizce, 4 yillik hemsirelik okulu mezunu olmak, sinavlari gecmis olmak. Ben bu yolu denemdim ama deneyenler var, zamaninda bu yolu denemk istemistim ve bu konuda arastirma yapmistim. Butun islemler vize haric, 6ay ile 1 yil arasinda surer, vize de 2 yil beklersiniz, aslinda bence deger. Harcayacaginiz para isletmler icin sayfada belirtiliyor, ama dikkatli olun cunku 2 degisik basvuru sekli var, bir tanesi is basvurusu yani diploma denkligi ve burda calismak icon, digeri ise academic denklik yani hemsirelik okulu mezunu iseniz ve burda yuksek yapmak istiyorsaniz bu secenegi sececeksiniz.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: yunuss8 View Post
                  Herkese merhaba, ben türkiye de lisans seviyesinde Hemşirelik bölümü okuyorum.okurken de yabancı dil kursuna giderek ingilizce yeterliliğimi sağlamak istiyorum.yabancı dil yeterliliğimi sağlayıp 4 yıllık lisans mezunu olduktan sonra amerikada nasıl denklik alabilirim denklik almam ne kadar zaman alır denklik almam için ortalama ne kadar masraf yaparım
                  Masraflar ile ilgili şu yazıyı yazdım:

Türkiye’de hemşireyken ABD’de RN olmak için yaptığım masrafları sıralayayım:

İngilizce sınavı: Ben 3 defa IELTS’a girdim. Kabul edilen farklı sınavlar da var ve hepsinin ücretleri farklı. IELTS için 2016 yılı ücreti: 500 TL

CGFNS CES raporu ücreti: 350 USD

Texas Board of Nursing (BON) başvuru ücreti: Ben başvuru yaptığım sırada 125 USD idi, şu anda 100 USD‘ye düşmüş.
                  IdentoGO sabıka kaydı (background check) ücreti: 40 USD

Posta/kargo masrafları: Texas BON, CGFNS ve IdentoGO’ya gönderilecek belgeler için ben çalıştığım kurum ve okulumun anlaşmalı olduğu DHL’i kullandım. Her bir gönderim için 20 TL, toplamda 60 TL civarında bir para ödedim. Ancak normal gönderim ücretleri her zarf için 200-300 TL civarında. Anlaşmalı bir kurum bulmakta yarar var.

NCLEX-RN sınav ücreti: ABD içinde 200 USD, ABD sınırları dışında 350 USD. Ben sınava Houston’da girdiğim için 200 USD ödedim.

Buraya kadar 715 USD + 560 TL

ABD’de bir işveren bulduktan sonra vize ve green card masrafları:

Göçmen vizesi ücreti: Kişi başı 330 USD
                  Green card ücreti: Kişi başı 165 USD

Burası 495 USD

NCLEX-RN sınavına hazırlık ücretleri:

Kaplan QBank 1 aylık abonelik: 59 USD
                  Uworld 1 aylık abonelik: 59 USD
                  NCLEX-RN Mastery uygulaması ücreti: 15 USD

Burası da 133 USD

RN olarak çalışmaya başlamadan önce Basic Life Support (BLS) sertifikasını almak gerekiyor. Ben Houston’da özel bir eğitim kurumundan 45 USD karşılığında aldım.

Toplamda 1388 USD ve 560 TL

Kabaca başvuru maliyeti bu şekilde görünüyor. Yazmayı unuttuğum bir şey varsa güncelleme yaparım.

Tüm başvuru sürecini Türkiye’den yürüttüğümü, sadece NCLEX’e girmek için ABD’ye geldiğimi hatırlatmak istiyorum. NCLEX’e başka ülkelerde girmek de mümkün, örneğin İngiltere.

**Bu masraflara NCLEX sınavına girmek için yapılacak seyahat masraflarını da eklemek gerekir**

http://kenanoren.com/amerikada-hemsi...-kaca-maloldu/
                  DV2016 (Case no: 22XXX)
                  Vize onayı: Nisan 2016
                  ABD'ye ilk giriş: Ağustos 2016
                  www.kenanoren.com "Amerika'da hemşirelik"

Yorum

Orjinal yazı sahibi: knnrn View Post
                    Masraflar ile ilgili şu yazıyı yazdım:

Türkiye’de hemşireyken ABD’de RN olmak için yaptığım masrafları sıralayayım:

İngilizce sınavı: Ben 3 defa IELTS’a girdim. Kabul edilen farklı sınavlar da var ve hepsinin ücretleri farklı. IELTS için 2016 yılı ücreti: 500 TL

CGFNS CES raporu ücreti: 350 USD

Texas Board of Nursing (BON) başvuru ücreti: Ben başvuru yaptığım sırada 125 USD idi, şu anda 100 USD‘ye düşmüş.
                    IdentoGO sabıka kaydı (background check) ücreti: 40 USD

Posta/kargo masrafları: Texas BON, CGFNS ve IdentoGO’ya gönderilecek belgeler için ben çalıştığım kurum ve okulumun anlaşmalı olduğu DHL’i kullandım. Her bir gönderim için 20 TL, toplamda 60 TL civarında bir para ödedim. Ancak normal gönderim ücretleri her zarf için 200-300 TL civarında. Anlaşmalı bir kurum bulmakta yarar var.

NCLEX-RN sınav ücreti: ABD içinde 200 USD, ABD sınırları dışında 350 USD. Ben sınava Houston’da girdiğim için 200 USD ödedim.

Buraya kadar 715 USD + 560 TL

ABD’de bir işveren bulduktan sonra vize ve green card masrafları:

Göçmen vizesi ücreti: Kişi başı 330 USD
                    Green card ücreti: Kişi başı 165 USD

Burası 495 USD

NCLEX-RN sınavına hazırlık ücretleri:

Kaplan QBank 1 aylık abonelik: 59 USD
                    Uworld 1 aylık abonelik: 59 USD
                    NCLEX-RN Mastery uygulaması ücreti: 15 USD

Burası da 133 USD

RN olarak çalışmaya başlamadan önce Basic Life Support (BLS) sertifikasını almak gerekiyor. Ben Houston’da özel bir eğitim kurumundan 45 USD karşılığında aldım.

Toplamda 1388 USD ve 560 TL

Kabaca başvuru maliyeti bu şekilde görünüyor. Yazmayı unuttuğum bir şey varsa güncelleme yaparım.

Tüm başvuru sürecini Türkiye’den yürüttüğümü, sadece NCLEX’e girmek için ABD’ye geldiğimi hatırlatmak istiyorum. NCLEX’e başka ülkelerde girmek de mümkün, örneğin İngiltere.

**Bu masraflara NCLEX sınavına girmek için yapılacak seyahat masraflarını da eklemek gerekir**

http://kenanoren.com/amerikada-hemsi...-kaca-maloldu/
                    Çok teşekkürler yeni bilgiler olursa takipteyim

Yorum

Bir yerde okumuştum yüksek lisans yapıpta gelmeniz denklik almanızı kolaylaştıracaktır diye bir yazı vardı
                      Yüksek lisans yapmak denklik almamda bana kolaylık sağlarmı

Yorum

Bunu bilmiyorum ama OYLE DAHI OLSA yine de bazi fark dersleri almaniz gerekir cunku Amerika'da saglik yasalari son derece SIKI ve onemli ve de FARKLI.
                        Fethiye Temiz

"Bilgiye ihtiyacin olan zamanlari dusun, bilgini paylas"

Lutfen herkese saygili olunuz, hakaretamiz yazilar forumdan banlanmaniza neden olur.

"SORULARINIZI LUTFEN FORUMDA SORUNUZ, OZEL DANISMANLIK YAPMIYORUM"

Yorum

Orjinal yazı sahibi: yunuss8 View Post
                          Bir yerde okumuştum yüksek lisans yapıpta gelmeniz denklik almanızı kolaylaştıracaktır diye bir yazı vardı
                          Yüksek lisans yapmak denklik almamda bana kolaylık sağlarmı
                          RN lisansı için yüksek lisans gerekmiyor. Hiçbir yerde bununla ilgili bir soru gelmedi. Kısacası, herhangi bir yararı olmaz. Ama iş bulma veya vize alma sürecinde yararı olabilir.

Yorum

http://kenanoren.com/amerikada-hemsi...kadar-kazanir/

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                            İşleniyor...
                            X