Unconfigured Ad Widget

Collapse

Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Amerika'da hemşirelik

Collapse

Unconfigured Ad Widget

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Amerika'da hemşirelik

Amerika'da hemşirelik hakkında bilgi topluyorum.bazı sorularım var yardımcı olursanız çok mutlu olurum..
    NCLX sınavı nasıl bir sınavdır ne düzeyde bilgi gerektirir ?TOEFL yanında girdiğimiz sözlü sınav nasıl bir sınavdır? Hemşire maaşlarını çok iyi olduğunu duyuyoruz yaşam şartlarını göze alınca hakikaten Türkiye dekinden çok mu iyi maaşlar? ve sistem 10dereceli yükselme basamağı varmış sanırım en üstünün nurse practitioner olduğunu duydum nasıl bir sistemdir? bu konularda bilgisi olan varsa paylaşmanızı rica edicem teşekkürler ...

Sinavlari bilemem ama Nurse Practitioner aynen doktor gibi calisir ve ameliyat disinda doktorun yaptigi her seyi yapar. Hemsireler burada uzmanliklara ayrilir, surekli egitim olanaklarini kullanirlar, uzmanliklarina gore de iyi para alirlar.. Yeni mezun bir RN saniyorum $28-$30 saat ucretiyle basliyor. Turkiye'de bir hemsirelik okulundan mezunsaniz burada hemsirelik yapabilmeniz icin bir seri mesleki sinava girmeniz gerekiyor. Amerika'da saglik yasalari cok SIKIDIR o yuzden ozellikle Medical Law'i iyi bilmeniz gerekiyor. Sonra da calisacaginiz State'in State Board'u sinavi vermeniz gerekiyor RN olabilmek icin.
    Fethiye Temiz

"Bilgiye ihtiyacin olan zamanlari dusun, bilgini paylas"

Lutfen herkese saygili olunuz, hakaretamiz yazilar forumdan banlanmaniza neden olur.

"SORULARINIZI LUTFEN FORUMDA SORUNUZ, OZEL DANISMANLIK YAPMIYORUM"

Yorum

bu sınavları nereden öğrenebilirim RN olmak için ?

Yorum

Amerika'daki bir hemsirelik okulundan mezun musunuz? Hangi State'te calisacaksaniz o state'in Nursing Board'unda vardir requirementleri.
        Fethiye Temiz

Lutfen herkese saygili olunuz, hakaretamiz yazilar forumdan banlanmaniza neden olur.

Yorum

türkiyedeyim daha okuyorum .. hazırlanmaya başlayım diye nasıldır sınavlar öğreneyim istedim

Yorum

cooook uzun bir yol bekliyor o zaman sizi.. Turkiye'deki hemsirelik diplomasi Amerika'da gecerli degil bildiginiz gibi.. Once hemsireliginizin denkligi icin bir dizi egitim ve sinav sonra hepsi bittikten sonra RN olmak durumundasiniz.
            Fethiye Temiz

Yorum

okulumuz denklik veriyor bize söylenen TOEFL sınavına ve eyalet sınavlarına girip RN olabileceğimiz .. böyle değil mi ?

Yorum

bence degil
                Fethiye Temiz

Yorum

buradaki hocalarımızn söyledğine göre 5 meslek dalında okul denkliği aranmıyormuş.. hemşirelik te böyle ben biras daha bunu araştırayım ama sınav soruları hakkında bilgi bulmam konusunda yardımcı olurmusunz ?

Yorum

Denklik derken tabi ki okulu yeni bastan okumaniz gerekmiyor ama daha once de yazdigim gibi Amerika'da ozellikle saglik yasalari cok SIKI, o yuzden bazi kurslar almaniz gerekebiliyor. Tip diplomasinin bile tek basina bir sey ifade etmedigi bu ulkede, gelir gelmez bir sinavla hemsire olarak calismayi dusunmeyin diye soyluyorum. Hangi sinavlari vermeniz gerektigini bilmiyorum, google'da bir arastirin sanirim bir cok bilgi bulabilirsiniz. Daha bir kac ay evvel forumda Bedri bey vardi, esi hemsirelik yuksek okulu mezunu ve yillardir tecrubeli bir hemsire idi, su anda NY'da ama hala hemsire yardimcisi olarak bile is bulamadi, once Ingilizcesini halletmeye calisiyor, sonra da sinavlara hazirlanacak. Yani buraya geldikten sonra (tabi yesil karti hallederseniz) uzun bir donemi egitimle gecirmeye hazir olun diye soyluyorum.
                    Fethiye Temiz

Yorum

Benim bir sorum var. Hangi uzman hemşireler amerikada ilaç yazıp muane edebiliyor?

Yorum

nurse practitioner'lar.. onlar extra egitim almis oluyorlar, doktor gibi calisirlar.
                        Fethiye Temiz

Yorum

Onların uzmanlık alanları ne oluyor. Yoksa uzmanlık alanları yok mu her alanamı bakıyorlar. Bildiğim kadarı ile sadece psikiyatri hemşireleri ilaç ve muane olayında etkin? Dogru mu? Mesela duyduguma göre yıllık 180.ooo dolar kazanıyor mus uzmanlar. Dalları nelerdir kim ne kadar kazanır birde araba alarısam her 6 ayda bir girdi çıktı için amerikaya mı goturmem gerek? detaylı bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkürler
                          Last edited by boney; 11-10-2011, 01:05.

Yorum

oncelikle oyle 6 ayda bir girdi cikti ile yesil kart tutulmaz, kaldi ki zaten o durumda hemsirelik de yapamazsiniz.. siz sanirim iki terimi karistiriyorsunuz.. Amerika'da hemsireler zaten doktor gibi calisir yani Turkiye'dekileri kiyaslarsaniz.. Nurse Practitioner ile uzman hemsire ayri ayri seyler.. burada hemsireler belli bir alanda uzmanlasir ve surekli olarak da egitim alirlar, lisanslarini aktif tutmak icin her yil belli saat kredi almalari icin yeni yeni konularda egitim alirlar. Normal hemsire recete YAZAMAZ.. hele psikiyatri alaninda ki bunlar control substance receteleridir hic yazamazlar. Nurse practitioner ise sadece ameliyat yapamaz ama normal hemsire okulundan sonra saniyorum 4 yil kadar daha okuyorlar. Aynen doktor gibi calisir, muayene yapar, tedavi eder, takip eder. Doktor gibi bir hasta portfoyleri vardir. Hemsirelerin de eyaletlere ve calistiklari kurumlara gore gelirleri degisir, saati $30'dan saati $70'a kadar hemsire vardir. Butun bunlara ek olarak ve bence en onemlisi, Turkiye'deki hemsirelik diplomasi ile Amerika'da hemsirelik yapamazsiniz. Once bir kac yil surecek bir egitim surecinden gecerek lisans almali, yasadiginiz eyaletin nursing boarding'inde registered olmaniz gerekir, bunun icin de iyi bir Ingilizce gerekir. Amerika'da saglik YASALARI cok SIKI ve onemlidir o yuzden bu konuda da ayrica HIPAA egitimi almaniz gerekir.
                            Fethiye Temiz

Yorum

6 ayda bir griş çıkışı ordan araba alınca vizesi için yaptırmak gerekiyor sanırım, o yüzden diyorum. Ben hemşirelik son sınıfayım. Dahiliyede yükseklisans yapıp çıkmak istiyorum yurtdışına. Orda direk çalışabilir miyim hemşire olarak. Sonuçta 7 sene okul okumuş olacagım. Uzman hemşire olacagım. Yani hastahaneye girsem orda türkiyedeki gibi hemşire olarak çalışamaz mıyım. Yoksa orda hemşireler , türkiyedeki gibi doktordan yetkileri kat kat düşük insanlar değilde, doktorlar kafa kafaya gidenler mi? Nurse Practitioner Olayını tam olarak anlayamadım açıklarsanız çok sevinirim. Merak ettiğim şu. Siz hemşire olarak mevzun olsanız önünüzde kaç tane yol olur abd e çalışmak için. Benim anladıgım ya Nurse Practitioner yada hemşire olarak çalışıyoruz. Yani tüm yolları ayrıntılı bir şekilde açıklarsanız sevinirim. Gidip hemşire olarak başlasam direk ne kadar maaşım olur. Çok teşekkürler. Cevabınızı beklemekteyim

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              İşleniyor...
                              X