Unconfigured Ad Widget

Collapse

Duyuru

Collapse
No announcement yet.

turist vizesine dair sorular - emekli anne, baba ve kiz cocuk

Collapse

Unconfigured Ad Widget

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• turist vizesine dair sorular - emekli anne, baba ve kiz cocuk

Merhaba,

Bu Mayis-Haziran gibi nisanlimla evlenecegim. Ailem de turist vizesi ile yapacagimiz ufak seremoniye katilacaklar elbette.

Sorum su. Babam emekli memur, annem calismiyor, kiz kardesim ise 32 yasinda, ikametgahi ailemden farkli ve su an maalesef issiz. Dolayisiyla saglik acisindan babamin sigortasina tabii.

Turistik vizeye basvuracaklar. Konsoloslugun sitesinden B vizesi icin basvuru formuna baktim, hatta biraz doldurdum tum sayfalari gorebilmek icin, fakat aklimi karistigi nokta su. Ornegin babam vizeye basvurup, sonra annemi ve ablami dependent olarak mi formda yazacak? Yani annem ve ablam babamin uzerinden mi basvuracak vizeye? Yoksa hepsinin ayri ayri form doldurmasi mi gerekiyor? Bunu sundan soruyorum; cunku ne annemin ne de ablamin bir geliri var. Eger babam basvuruyor ve annemi-ablami kendisi ile beraber seyahat edecek insanlar olarak gosteriyorsa sanirim daha iyi. Ozellikle ablamin durumu kafami karistiriyor zira su an issiz ve yasi da 18'in uzerinde. Daha once hic birisiyle vizeye basvurmadim; o sebeple anlayamadim acikcasi.

Ikincisi, konsoloslugun B vizesi formunda gelire dair bir sey sormuyor. Fakat internetteki sirket siteleri kisi basi en az 4000 tl olacak sekilde bankada para olmasinin istendigini soyluyor. Bu muhtemelen dogru degil zira zaten anladigim kadariyla o banka dokumani sadece yanlarinda olacak destekleyici bir belge olarak. Konsolosluk gorevlisi sorarsa o zaman gosterecekler. Yani belli bir meblag yok tanimlanmis. Konsolosluk gorevlisinin inisiyatifinde. Dogru mudur?

Ucuncusu, ucak biletleri ve otel rezervasyonu vs. vize basvurusundan once almak lazim mi? Sitede vize sonuclanana kadar bekleyin diyor fakat onu da anlamadim. Yani Schengen icin mesela otel rezervasyonu, gidis-donus ucak biletini gormek istiyorlar. ABD vizesi icin gerek yok mu bunlara?

Son olarak, nisanlimin ailesi, nisanlim bir invitation mektubu gibi bir sey yazsalar iyi olur mu? Yani iste kizimizla ogullari evleniyor. Seremoniye katilacaklar vs vs gibisinden. Sanirim gene schengen gibi boyle bir seyi vermiyoruz konsolosluga ama destekleyici bir belge olarak yanlarinda olabilir diye dusundum gerekli olursa.

Uzun oldu biraz, kusura bakmayin lutfen.
    Cok tesekkurler

...her pasaportlu sahisin forum doldurmasi ve mulakaata girmesi lazim,sorulursa dugun icin gidilecegi soylenir.vize almadan evvel otel rezervasyonu yapmayin,ucak bileti almayin.bir cok oteller icin son 24 saat evvelinde rezervasyonu iptal etme hakki veriyor
    GOD SAVE THE QUEEN

Yorum

Benim yazınızda dikkatimi çeken vize ile ilgili kısım değil,siz vizeyle ilgili araştırma yapıyorsunuz fakat ben başımdan geçen olayla açıklayayım.Kız çocukları anne/baba üzerinden sağlık yardımı alsalarda,bu yardım şartlarından biri aileyle birlikte oturması.Kızım benden dolayı sağlık hizmeti alıyordu.Üniversite son sınıfta iken sivil polis kapımızı çaldı.Ne istediğini sorduğumda,kızımın bizimle oturup oturmadığını sordu.Bizimle dedim,görebilirmiyim dedi.Şu an mümkün değil,üniversite öğrencisi ve değişim programıyla ilgili yurt dışında eğitimine devam ediyor.Niçin araştırıyorsunuz?Sağlık yardımından faydalanıyor da.Sizle oturmadığı takdirde faydalanamaz dedi.Resmi adreste kayıtlı olmasına rağmen bazen takip ediyorlar.O yıl üniversite öğrencisi olup,başka şehirlerden okumaya gelip,kaydını ailesinin yanından alan arkadaşlarının aileden hak olan sağlık yardımları kesildi.Reşit,aileyle oturmuyor,o zaman sağlık hizmeti alamaz.Ama Üniversite de okuyoruz itirazlarına.Üniversite öğrencilerine verilen sağlık hizmetinden yararlanmaları söylendi.Bu arada bankada kalacakları süreye göre kişi başı bir paranın olmasına dikkat ediliyor vizede.Belge olarak ta istiyorlar.Bu para da kişi başı 2/4 bin dolar ya da karşılığı TL.Hepsi ayrı ayrı form doldurursa vize görüşmesine de ayrı ayrı girer.Anlattığınıza göre babanızın asıl müracaat eden,anne/kardeşi refakatçi gösterilmeli.Onlar için doldurulan form babanızın sayfası doldurulurken belirttiğinizde,babanızın işlemi bitince,yanındakilerde ilgili formlar sırasıyla açılıyor..Çok özel bir gününüz(hayırlı olsun)Ama şu aralar vizelerde bayağı bir zorlama olduğunu yazan çok kişi bulunmakta.Orada yaşayıp,doğum yapacak olanların anneleri davet ve kritik diye doktor yazısı olanlar bile alamıyor.Bu nedenle davet yazısı ancak koşulları uygunsa yarar sağlar düşüncesindeyim.Uçak bileti ise alınmasın diye açıkça belirtiliyor.Uçak biletinizin dönüşünü USA ya giriş yaparken görmek istiyorlar,kalacağı adresi de.Mali durumla ilgili uçakta tekrar formda soruluyor.Gerektiğinde bildiğim kadarıyla kapıdaki görevli ya da gümrük memuru parayı kontrol etme hakkına da sahip.Kredi ve Debit card da yüklü deyip,banka belgesi yanında oldumu sorun olmaz.Her şey gönlünüzce olsun.
      Last edited by teacher; 28-12-2016, 02:32.

Yorum

Cok tesekkurler oncelikle cevaplariniz ve iyi dilekleriniz icin.

Saglik sigortasi icin hakikaten bilmiyordum ben boyle bir sey oldugunu. Onu da soyleyeyim arastirmalarini gerektigini. Yani ablam ise girip cikti birkac kez. O sebeple sigorta isi surekli karisti.

Vize isine tekrar donersek, ikinizin cevabi birbiriyle celisiyor ya da ben yanlis anliyorum. Sir Altan'in (Sir Altan Bey diyecektim ama tinisi biraz komik oldu kusura bakmayin lutfen ) cevabi herkesin ayri ayri basvurmasi gerektigi yonunde yanlis anlamiyorsam. Sizin, "teacher"'in cevabi ise babamin formu uzerinden onlari refakatci gibi gostermesi anladigim kadariyla. Refakatci de olsa tabii ki mulakata gitmeleri gerekecek sanirim. Sadece ayni zamanda ucunun de mulakati olacak diye algiladim. Ben mi yanlis anliyorum cevaplarinizi yoksa iki farkli fikir mi var?

Bankadaki para konusunda. Maalesef o kadar varlikli insanlar degiller. Dedigim gibi emekli babam. Kisi basi minimum 2binden toplam 6bin dolar hesaplarinda olmaz saniyorum. Yani ben biraz transfer yapabilirim elbette toplamda 6-7 bin dolari gostermek icin hesaplarinda, ama o da supheli olabilir. Acaba evlerinin olmasi, emekli maaslarinin olmasi vs. o meblagi asagiya ceker mi? Yani sanirim o meblag sitede belirtilmeyen, bir nevi gayri resmi rakam. Bir de aklim karisti birazcik, bu meblagi basvuru esnasinda mi gostermek lazim yoksa ABD'ye geldiklerinde sorulacak bir sey mi?

Kusura bakmayin vallahi, iyice aklim karisti. Bizimkilere de yanlis bir sey yaptirtmak istemiyorum zaten yeterince panik olmus durumdalar isin icinden cikamayip. Bir de vize isleri zormus bu aralar, durduk yere basit bir hata yapmayayim yani.

Yorum

Aile oldugu icin mulakata birlikte giriyorlar ama yetiskin olduklarindan ayri ayri form dolduracaklar bildigim kadari ile. Siz anladigim kadariyla nisanlilik vizesi ile (K1) gidiyorsunuz. Izah edildiginde sanirim sorun cikmaz vize almalarinda. Sonucta siz dogru olani yapmissiniz ve ailenizin de sizin yaninizda kalip donmeyeceklerini dusundurmez.
          Fethiye Temiz

"Bilgiye ihtiyacin olan zamanlari dusun, bilgini paylas"

Lutfen herkese saygili olunuz, hakaretamiz yazilar forumdan banlanmaniza neden olur.

"SORULARINIZI LUTFEN FORUMDA SORUNUZ, OZEL DANISMANLIK YAPMIYORUM"

Yorum

Birbirinden bağımsız doldurulursa mülakata ayrı ayrı girerler,aynı gün olsa bile mülakatlarını farklı kişi yapabilir,nasıl denk düşerse.Ama babanızın formunda eşlik edecek kişiler kısmına isimler yazıldığında,anne ve ablanız içinde yeniden sayfa açılıyor.(Her ikisi içinde ayrı,ayrı sayfa açılacak.)Onlar için de forum doldurulacak,gereken evraklar hazırlanacak ve hep beraber vize görüşmesine girecekler.Cemakanın arkasında görevli,3 yan yana görevlinin karşısında olacak.Görevli soruları sadece babanıza da yöneltebilir,ya da istediği kişiye,istediği şekilde sorar.Biz oğlumla birlikte girdik görüşmeye.Evrakları da dediğimiz şekilde hazırladık.Sohbet havasında mülakat oldu.Bana 10 yıl,oğluma daha kısa süre verdiler.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: GentleDoe View Post
              Aile oldugu icin mulakata birlikte giriyorlar ama yetiskin olduklarindan ayri ayri form dolduracaklar bildigim kadari ile. Siz anladigim kadariyla nisanlilik vizesi ile (K1) gidiyorsunuz. Izah edildiginde sanirim sorun cikmaz vize almalarinda. Sonucta siz dogru olani yapmissiniz ve ailenizin de sizin yaninizda kalip donmeyeceklerini dusundurmez.
              Cok tesekkurler. Ben halihazirda ABD'deyim zaten F-1 ile. Ben buraya gelirkenbu maddi acidan belge goturme vb. isleri yapmamistim zamaninda okul karsiladigi icin onlari. Temel olarak okulun yolladigi belgeleri verip, bilgilerimi girmistim. Turistik vize olup, bir de 3 kisiye almak gerekince isler daha farkli oluyor tabii. Ondan aklim karisti biraz sizin de soylediginiz gibi yetiskin olduklari icin ayri ayri mi basvurmalari gerekiyor diye dusunerek.

Orjinal yazı sahibi: teacher View Post
              Birbirinden bağımsız doldurulursa mülakata ayrı ayrı girerler,aynı gün olsa bile mülakatlarını farklı kişi yapabilir,nasıl denk düşerse.Ama babanızın formunda eşlik edecek kişiler kısmına isimler yazıldığında,anne ve ablanız içinde yeniden sayfa açılıyor.(Her ikisi içinde ayrı,ayrı sayfa açılacak.)Onlar için de forum doldurulacak,gereken evraklar hazırlanacak ve hep beraber vize görüşmesine girecekler.Cemakanın arkasında görevli,3 yan yana görevlinin karşısında olacak.Görevli soruları sadece babanıza da yöneltebilir,ya da istediği kişiye,istediği şekilde sorar.Biz oğlumla birlikte girdik görüşmeye.Evrakları da dediğimiz şekilde hazırladık.Sohbet havasında mülakat oldu.Bana 10 yıl,oğluma daha kısa süre verdiler.
              Anladim sanirim dediginizi. Dusundugum gibi o formda bir noktada seyahati kiminle yapiyorsunuz gibi bir soru soruyordu ben denemek icin doldurdugumda. Oraya o zaman annemi ve ablami ekleyecek babam ve bilgilerini girecek.

En nihayetinde, cevaplariniza bakinca sanirim yasadigim kafa karisikligi biraz normal cunku iki farkli fikir var gibi. Teacher oglunuzla beraber basvuruyu bizzat tecrube ettiginiz icin herhalde oylesi olur diye dusunmekteyim. Gene de bir diger fikri de yabana atmayarak, ayri ayri mi gerekir acaba bizim durumumuza ozgu bir sey olarak diye supheci olup azicik daha eseleyeyim, aklima bir sey takilirsa tekrar rahatsiz ederim sizleri izninizle. Esasinda form oldukca sarih gozukuyor doldurma kolayligi acisindan ama bu konuda niyeyse konsoloslugun sitesi cok net bilgi vermiyor ya da ben kaciriyorum.

Cok tesekkurler tekrar.

Yorum

Merhaba tekrar,

Su hesapta para gosterme konusunda bir sey danismak istiyorum.

Aklima gelen iki opsiyon var. Ben babama transfer yaparak hesaplarindaki parayi artirabilirim, boylece gosterebilirler konsoloslukta ama bu para nereden geldi diye sorabilirler. Ikinci olarak da, ben ve nisanlim aileme sponsor olabilir. Biz buradan joint hesabimizin dokumunu gondeririz, onlar da formda masraflari bizim karsilayacagimizi soyler. Sizce hangisini yapmak daha mantikli olur? Ya da ben para transferi yapayim, ben ve nisanlimin dokumunu gonderelim ne olur ne olmaz ama sponsor olarak formda babam kendisini mi yazsin? Zira yani sponsor biz olursak da kotu intiba olusur mu diye dusundum.

Cok tesekkurler.

Yorum

turist vizesine dair sorular emekli anne baba ve kiz cocuk

Merhaba , ustte yazan arkadasimizin soyledigi durumlarin hepsi suan benim icin gecerli . Tek sorum ingiltere icin vizemi illa turkiyeden mi cikarmak zorundayim yoksa italyadan cikarabilme durumum var mi ? Tesekkurler.

Yorum

Hatirladigim kadariyla aile oldugu icin ayni formu dolduracaklar. Biz esimin anne/babasi icin tek bir form doldurmustuk, ve gorusmeye beraber katilmislardi.
                    ***BUYUKSU***

Yorum

Her iki ulkeden de vatandasliginiz var ise here ikisinden de basvurabilirsiniz. Ingiltere Italyan vatandaslarinan vize istiyor mu ki?

Orjinal yazı sahibi: Harrietthex View Post
                      Merhaba , ustte yazan arkadasimizin soyledigi durumlarin hepsi suan benim icin gecerli . Tek sorum ingiltere icin vizemi illa turkiyeden mi cikarmak zorundayim yoksa italyadan cikarabilme durumum var mi ? Tesekkurler.
                      Fethiye Temiz

"Bilgiye ihtiyacin olan zamanlari dusun, bilgini paylas"

Lutfen herkese saygili olunuz, hakaretamiz yazilar forumdan banlanmaniza neden olur.

"SORULARINIZI LUTFEN FORUMDA SORUNUZ, OZEL DANISMANLIK YAPMIYORUM"

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                      İşleniyor...
                      X