Unconfigured Ad Widget

Collapse

Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Amerikayı canlı izle

Collapse

Unconfigured Ad Widget

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Amerikayı canlı izle

  http://arsiv-tr1.samanyolu.tv/ayna/326bolum.wmv
  USA

 • #2
  Houston, Galveston, San Antonio, Austin, Dallas, College Station ve Forth Worth şehir

  http://arsiv-tr1.samanyolu.tv/ayna2/357.wmv

  Teksas’da parklarda alkollü içecekler yasak.

  Gezimiz sırasında parklarda alkollü içeceklerin yasak olduğunu gösteren çok sayıda tabela gözümüze çarpıyor. Teksas’ta alkollü içeceklerin satışının yasak olduğu çok sayıda bölge var. Bu bölgeler ülkenin %10’unu oluşturuyor. Ayrıca Teksas’ta 21 yaşın altındakiler içki satın alamıyorlar.  Ayda insanoğlunun ilk söylediği kelime 'Houston'.

  Johnson Uzay Merkezini geziyoruz. Merkez 1958 yılında kurulmuş. Mekik Kenedy Uzay merkezinden fırlatıldıkta sonra Johnson Uzay merkezinden kontrol ediliyor. Uzay Merkezi turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanların başında geliyor. Merkezde insanoğlunun aya ilk ayak bastığında iletişime geçtiği kontrol odası, aya adam gönderen Saturn 5’in birebir kopyası, mekik ve mekik motorları turistler için sergileniyor.  Raindrop Kültür Merkezi Amerikalı ve Türkler arasında dostluk köprüsü kuruyor.

  Turquoise Center’da dilimizi öğrenmek isteyen Amerikalılara Türkçe dersleri veriliyor. Aynı zamanda Türk kültürüne meraklı ve Türk yemeklerini öğrenmek isteyenler de gönüllü aşçılardan yemek dersleri alıyorlar. Turquoise Center’da yetkililerin bir hedefi daha var. İçerisine güzel ve görkemli bir cami yapmak. Yapılacak büyük bir camii aynı zamanda İslam hakkında bilgi almak isteyen Amerikalıların da ziyaret edebilecekleri bir merkez olacak.  Houston Üniversitesi bünyesindeki Gülen Enstitüsünü ziyaret ediyoruz.

  4 Ekim 2007’de kurulan Enstitünün ziyaretçileri hiç eksik olmuyor. Değişik inanç, kültür, dil ve ırklardan üyeleri olan Enstitüde konular son derece özgür bir biçimde seçilip, tartışmaya açılıyor. Ayrıca Gülen Enstitüsü düzenlemiş olduğu Luncheon Forumlarla sosyal barışı sağlamak, diyaloğu kuvvetlendirmek, kültürü geliştirmek ve değişik toplulukların birbirini anlamasını sağlamak için çalışıyor. Forumlara konuşmacı olarak başta Devlet adamları olmak üzere gazeteciler, fikir adamları, akademisyenler, diplomatlar, din adamları ve yerel yöneticiler katılıyor.  Son olarak Houston Üniversitesi Öğretim Üyeleri Gülen ve Gülen Hareketiyle ilgili düşüncelerini Ayna’ya anlatıyorlar.

  http://arsiv-tr1.samanyolu.tv/ayna2/357.wmv
  Last edited by kaptan245; 27-10-2009, 18:16.
  USA

  Yorum


  • #3
   San Antonio

   http://arsiv-tr1.samanyolu.tv/ayna2/358.wmv

   229 m yüksekliğindeki Amerika Kulesinden şehri seyrediyoruz. Kule San Antonio’nun en yüksek binası. Şehir dümdüz bir alana kurulmuş.   Teksas’ın 5 büyük çiftliklerinden bir tanesini ziyaret ediyoruz. Çiftlik 45 bin hektarlık bir alana kurulu. Bu çiftlikte 600 civarında uzun boynuzlu sığır varmış. Uzun boynuzlu sığır açısından baktığımızda bu çiftlik bölgenin en büyük çiftliği, hatta denilenlere göre dünyanın en büyük çiftliğiymiş.   Teksas’taki yolculuğumuza devam diyoruz. Bandera bölgesinde rodeo gösterilerini seyrediyoruz. Kızgın boğanın üzerinde durabilme, boğa ile güreş ve çılgın atın üzerinde durabilme gösterilerinin ardından çocuklar koyunların üzerinde alana geliyorlar. En uzun koyunun üzerinde durabilen çocuk ödülün sahibi oluyor.   Rodeocuları arkamızda bırakıp tekrar yola koyuluyor ve Teksas’ın başkenti Austine geliyoruz. Şehirdeki ilk durağımız meclis binası oluyor. Bu bina Amerika Birleşik Devletleri içerisinde kubbesi en yüksek olan meclis binası.   Austin şehri geçtiğimiz yıllarda Amerika’nın en yaşanabilir şehri seçilmiş. Bu şehir Antalya ile kardeş şehir.   Austin’in en yüksek tepesine çıkıyoruz şimdide. Mount Bonnell tepesinden manzara mükemmel. Colorada nehrinde insanlar tekneye biniyor, kayıklarda kürek çekiyor ve su kayağı yapıyorlar. Biz de kiraladığımız tekneyle başlıyoruz nehirde gezmeye. Colorado nehri hafta sonları Austin şehri sakinlerinin yorgunluklarını attıkları, dinlendikleri bir yer. Dolayısıyla nehir trafiği de oldukça yoğun. İnsanlara ve teknelere çarpmamak için elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz.   Austin şehri yarasalarıyla da çok ünlü. Köprünün altında tam 1.5 milyon yarasa yaşıyor. Çok sayıda insan parkta yarasaların çıkışını görmek için bekliyor. Hava kararınca yarasalar teker teker yuvalarından çıkıyor. Yarasalar şafak vaktine kadar avlanıyor ve hava aydınlanmadan önce de tekrar bu köprünün altına dönüyorlar.
   http://arsiv-tr1.samanyolu.tv/ayna2/358.wmv
   Last edited by kaptan245; 27-10-2009, 18:15.
   USA

   Yorum


   • #4
    Teksas’ın Dallas, Fort Worth ve College Station

    http://arsiv-tr1.samanyolu.tv/ayna2/359.wmv

    Dallas’ta JR’ın çiftliğindeyiz.

    1978 yılında başlayıp, tam 13 yıl süren ünlü Dallas dizisinin çekildiği çiftliği ziyaret ediyoruz. Dizide sadece çiftlik ortamı ve dış çekimler bu çiftlikte gerçekleştirilmiş. Dizinin ev içi çekimleri Los Angeles’ta yapılmış. Buna rağmen çiftlik evinin iç dekorasyonu aynen dizideki gibi dizayn edilmiş. Şimdi çiftlik müze olarak kullanılıyor.    35. Amerikan Başkanı John F. Kennedy’nin öldürüldüğü noktadayız.

    Amerikan Başkanı 1963 yılında bulunduğumuz tam bu noktada arkamızdaki binanın 6 katından ateş edilerek öldürülmüş. John F. Kennedy suikasta uğrayan 4. Amerikan Başkanı olmuş. Bugün hala suikastın kim yada kimler tarafından yapıldığı ve niçin yapıldığı sırrını koruyor.    Hiç gülümseyen at gördünüz mü?

    Dallas’tan ayrılıp, bir kovboy kasabası olan Fort Worth’da geliyoruz. Turistik olan bu kasaba da insanlar geleneklerini yaşatmaya devam ediyorlar. Uzun boynuzlu sığırlar yolun ortasında ilerliyor. Şerif ve adamlarının oyunu turistlere zevkli dakikalar yaşatıyor. Tanıştığımız kovboy ise atının gülümsemesini gösteriyor bize. izleyicilerimize Ayna’da gülümseyen atı da görmek nasip oluyor.    8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Amerikan Devlet Başkanı George Bush’a hediye ettiği baston George Bush müzesinde sergileniyor.

    Sıradaki durağımız bir üniversiteler şehri olan College Station. George Bush müzesini geziyoruz. Müzede 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Amerikan Devlet Başkanı George Bush’a hediye ettiği baston da sergileniyor.    Harmony Okulunun öğrencileri Beyaz Sarayda.

    Amerikan charter okullarından biri olan Harmony Okulunu ziyaret ediyoruz. Okul öğrencilerine çok kaliteli bir eğitim imkanı sunuyor. Okulun öğrencilerinden Ding Zoe Teksas eyaletinde yapılan matematik yarışmasında birinci olunca ödülünü Beyaz Sarayda Amerikan Başkanının elinden alıyor.

    Türkçe bu okulda seçmeli ders olarak okutuluyor. Amerika’da Türkçe stratejik dillerden birisi olarak değerlendiriliyor ve okullarda öğretilmesi teşvik ediliyor.

    http://arsiv-tr1.samanyolu.tv/ayna2/359.wmv
    Last edited by kaptan245; 27-10-2009, 18:12.
    USA

    Yorum


    • #5
     kaptan süper paylaşım sağolasın

     Yorum


     • #6
      Amerika capinda, sadece Texas da degil, yasal olarak alkollu icki icme siniri/minimum yasi 21 dir.. Ama araba 16 yasinda kullanilabilir, fakat ornegin 18 yasindan buyuk fakat 21 den kucuk ler barlara girebilseler de icki alamazlar.. Samanyolu nun nicin dikkatini bu nokta cekmis anlamadim ki! Texas lilara "bozuk" mu demek isteniyor acaba?
      -----------------------------------------------------------------------------------------

      www.TyYalniz.com

      -----------------------------------------------------------------------------------------

      Yorum


      • #7
       Samanyolu'nun kimin oldugunu dikkate alirsan, neden bunlara dikkat cektigini anlamak zor degil. Oregon'da 21 yasindan kucuk hic kimse barlara giremez ve hic bir yerden icki alamaz. Parklarda ve sokakta icki icmek Amerika'nin tumunde yasaktir ki bu cok normal. Ama Houston ve Dallas da dahil, sokaklar barlardan gecilmiyor. Yani icki yasak diye bir sey yok.
       Kaptan, sadece yas tahdidi degil ayrica su da var. Diyelim ki barmen bir musterinin yeteri kadar sarhos oldugunu gordu, icki SATMAZ ona artik. Cunku satarsa adam yolda kaza yapsa sorumlu olur. Ayrica, evinize misafir ettiginiz kisinin de asiri sarhoslugundan siz sorumlusunuz. Ya o sekilde araba kullanip gitmesine izin vermeyeceksiniz, ya da o kadar icki icmesine izin vermeyeceksiniz.

       Haaa unutuyordum, 18 yasindan kucuklere de sigara satilmaz.
       Fethiye Temiz

       "Bilgiye ihtiyacin olan zamanlari dusun, bilgini paylas"

       Lutfen herkese saygili olunuz, hakaretamiz yazilar forumdan banlanmaniza neden olur.

       "SORULARINIZI LUTFEN FORUMDA SORUNUZ, OZEL DANISMANLIK YAPMIYORUM"

       Yorum


       • #8
        AYNA programi denk geldikce zevkle izledigim guzel bir program..Ancak Houston ve TEXAS konusundaki alkol yasagi bilgilendirmesi yanlis bir vurgulama ve bilgi aktarimi olmus..13 yildir Houston'da yasayan,Texas'i ve Amerika'nin bircok sehrini gezen,bilen birisi olarak benim tesbitlerim farkli...        Teksas’da parklarda alkollü içecekler yasak.
        Dunyanin hangi uygar sehrinde umuma acik parklarda alkol icmek serbest ki?.Bazi buyuk sehirlerde local belediye sinirlarinda farkliliklar gostersede GENELDE butun sehirlerde parklarda,umuma acik yerlerde alkol icmek yasaktir.Amerika'nin her sehrinde,eyaletinde de aynidir.Ilginc ve de yeni bir sey degil ki...

        Gezimiz sırasında parklarda alkollü içeceklerin yasak olduğunu gösteren çok sayıda tabela gözümüze çarpıyor. Teksas’ta alkollü içeceklerin satışının yasak olduğu çok sayıda bölge var. Bu bölgeler ülkenin %10’unu oluşturuyor. Ayrıca Teksas’ta 21 yaşın altındakiler içki satın alamıyorlar.
        Texas alkol tuketiminin en yogun oldugu eyaletlerden biridir.Sadece Houston icin Houston, TX Metro Bars & Pubs diye google search ederseniz citysearch linkinden 1656 Bar ve Pub'a ulasirsiniz.Bunlara Clublari ve de hemen hemen her bolgede siklikla rastlanan Ice House denen iki tarafi acik,pufur pufur esen ayakustu barlari da katarsaniz rakam cok yuksektir.Hatta adim basi denk geleceginiz Liquor Store'lari da sayabilirsiniz..Ayrica gidilen bir markette veya en kucuk bir benzinlikteki Mart'da bile alkollu iceceklerin satildiklari bolumler buyuk yer kaplar.

        Programda vurgulanmak istenen sadece PARKLAR ise "Teksas’ta alkollü içeceklerin satışının yasak olduğu çok sayıda bölge var" cumlesi "Teksas'ta hemen hemen butun parklarda alkollu icki icmek yasaktir" olabilirdi.
        Houston,Dallas,San Antonio ve Austin gibi Texas'in en buyuk sehirlerinde alkol tuketimi son derece yuksektir.

        Neden alkol konusunun on plana cikarilarak vurgu yapildigini da anlamis degilim...Yas sinirinin ve de kimlerin icebileceginin bilgileri verilmis yukarida zaten..

        Texas'ta latin nufusunun da yogun oldugunu,hatta resmi butun evraklarda ve resmi butun dairelerde evraklarin,panolarin Ingilizce ve Ispanyolca oldugunu unutmayalim.Iste bu Ispanyolca konusan,genellikle agir islerde calisan latin nufusunun en yakin dostlari Corona Bira ve Tequila'dir..        Bir de ilginc bir tesbit daha..Yollarda Radar Dedector (polis radarini algilayan alet) kullanmak serbesttir arabanizda..Yani mesaj su; "hiz siniri otoyollarda daytime 70 miles ama sen bana gorunmezsen daha hizli gidebilirsin"...Hemen hemen her araba da Radar Dedector gorebilirsiniz Texas'ta..

        Son bir ilave de sigara yasagi konusunda..Texas'ta Barlarda,clublarda sigara icilmesi 3 sene once yasaklandi GENELDE..Ama Dallas'ta Addison'da ,Houston'da Sugarland'te,San Antonio'da Downtown'daki hemen hemen butun barlarda serbesttir...Mesaj soyle yani; "sigara iceceksen X bolgedeki barlarda sigara da icmek serbest..."

        .......
        ....
        ..

        "YOLU SEVGİDEN GEÇEN HERKESLE BİR GÜN BİR YERLERDE BULUŞURUZ..."

        Oguzhan ALAY

        Yorum


        • #9
         international_educator bence ayna proğramını sunan sunucunun sanırım houstanda bir açılış için davet üzerine özellikle orada çekim yapması üzerine yapılan bir proğram sanki;

         GentleDoe ; dediğiniz gibi sanki Samanyolu'nun kimin oldugunu dikkate alirsan, neden bunlara dikkat cektigini anlamak zor degil demişsiniz sanırım haklısınız bundada biraz olsun bir gerçeklik payı var sanki...

         Oguzhan ALAY ; tesbitleriniz çok güzel teşekkür ederim.13 yildir Houston'da yasayan,Texas'i ve Amerika'nin bircok sehrini gezen,bilen birisi olmanız olarak sizin tesbitleriniz daha gerçek geliyor bana sonuçta yaşayan ve havasını teneffüs eden siz olduğunuz için sanırım fikirleriniz bizim için çok değerli tekrar teşekkür ederim.....
         USA

         Yorum


         • #10
          selam arkadaslar texasta turklerin en yogun oldugu bolge neresi

          Yorum


          • #11
           Dallas, Houston
           Fethiye Temiz

           "Bilgiye ihtiyacin olan zamanlari dusun, bilgini paylas"

           Lutfen herkese saygili olunuz, hakaretamiz yazilar forumdan banlanmaniza neden olur.

           "SORULARINIZI LUTFEN FORUMDA SORUNUZ, OZEL DANISMANLIK YAPMIYORUM"

           Yorum

           Unconfigured Ad Widget

           Collapse
           İşleniyor...
           X