Unconfigured Ad Widget

Collapse

Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Nihayet gidiyorum ...

Collapse

Unconfigured Ad Widget

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Nihayet gidiyorum ...

Biraz benim hikayemden bahsedeyim arkadaşlar

Kendimi tanıtmak gerekirse;

34 yaşında evli ve 8 aylık bebek sahibi bir aileyiz. 8 seneye yakın bir zamandır otomotiv sektöründe yabancı bir fabrikada çalışıyorum. Uzun süre üretim planlama görevi sonrası son 2,5 senedir yönetici olarak çalışmaktaydım.

Herşey nasıl gelişti;

17-18 yaşlarımda 2000 senesinde ABD maceram F1 vizesi ile dil kursu amaçlı başladı. Dil kursu sonrası kolej deneyimimde oldu ama mezun olmadım. Hem okudum, hem çalıştım. Hayatımın en güzel dönemiydi. Toplam 3 sene kaldım.

3 sene boyunca hiç Türkiye’ye gelmedim ve çok değer verdiğim akrabalarımın yanında kaldım. 3 sene sonunda çok sıkıldım ve Türkiye’ye döndüm. Neden sıkıldığım cevabını bende bilmiyorum.

Türkiye’de herşey çok güzeldi. Arkadaşlar, dışarıda gezmeler, eğlenceler vs vs. Türkiye’nin önde gelen beyaz eşya markasının fabrikasında işçi olarak işe başladım. 3 sene çalıştım. Arada askerlik oldu ve askerlik sonrası kriz ile 8 ay işsiz gezdim. Ama halen mutluydum.

Sonrasında şu an çalıştığım fabrika’da işe girdim. İlk 4-5 sene yine mutluydum. Mutludan ziyade daha doğrusu boştum. Herhangi bir hissiyatım yoktu. Gel zaman git zaman derken, artık etrafımdaki herşeyin bir şekilde farkına varmaya başladım. Trafik terörü, alım gücü zayıflığı, hayatın her adımında plansızlık, saygı ve hoşgörü yoksunluğu, cehalet, gösteriş meraklılığı, doğuya özenti, insanların birbirine nefreti, ayrımcılık, ötekileştirme ve bencillik gibi saatlerce sayabileceğim nedenler.

1-Soru işaretleri, 2-Mücadele ve sonunda 3-Pes etme evrelerini yaşadım. Derken evlendim ve yaş çok geçmeden bebeğimiz olsun istedik ve bir erkek evladımız oldu.

Artık işler daha da ciddileşti ve hayatımdan nefret etmeye başladım. Yöneticiydim, maaşım iyi, kiram yok, şirket arabam var ve yakıt sınırsız ama mutsuzumdum. Ne yaparsam yapayım mutsuzum. Daralıyorum, nefes alamıyorum.
    Hafta sonu ailecek pikniğe gidiyoruz; heryer tıka basa insan, mangal dumanları, metrekare başına 3 insan. Arabayla gezmeye çıkıyoruz; 3-4 trafik kazası riski geçiriyorum ve geri dönüyorum. Yürüyüş yapalım diyoruz; insanlar yürümeyi bilmiyor, çarpan çarpana sadece kendini düşünüyor. Evde oturalım diyoruz; cam açınca dışardan küfür sesleri, korna sesleri, yanlama lastik sesleri. Peki biz hayatın tadını çıkarmak için ne yapmalıyız?

Buradaki üstlerimlede aram bozulmaya başladı. Bu bunalım hayatımı etkilediği kadar işimide etkilemeye başladı. Oldukça daraldığım bir gün, aklıma bir fikir geldi. Ben uluslarası bir firmada çalışıyorum ve dünyanın 4 köşesinde fabrikaları var. Kendi kendime neden bunu değerlendirmiyorum dedim. Bu seneye kadar 5 veya 6 defa green kart başvurusu yaptım, halen devam ediyorum ama loto sonucunda. Olmuyor. Madem işi şansa bırakmamak gerekir, dedim ki kendime bu yolu deneyeyim.

Başladım ABD’deki bu firmanın ilgili tüm açık pozisyonlarına başvurmaya. Bir kaç ay içinde aynı firmanın Kuzey Karolina eyaletindeki fabrikasında, (eski pozisyonum olan) üretim planlama işi için kabul edildim.

L1B vizesi için tüm gereksinimler uygundu. Son 3 senedir ABD dışında en az 1 sene aynı marka altında çalışmam gerekliydi, çalıştım. Bir alanda uzman veya genel olarak deneyimli olmam gerekliydi, 8 sene deneyimle bu gereksinimede uygundum. Sonunda ABD’deki bu fabrika avukat aracılığı ile başvuruyu yaptı ki zaten toplu başvuru onayları vardı. 1 ay içinde vizemizi aldık. Geçen hafta buradaki işletmeden istifamı ettim ve haftaya Pazartesi uçuyoruz, ailecek.

Tamamen şirkete bağlı olacağım. Sözleşmem gereği 1 sene sonunda yöneticim bekleneni karşıladı onayı verirse, green kart başvurusu yapılacak. Yani en az 2,5 - 3 sene oraya bağlıyım. Şartları gayet iyi diyebilirim ama sistemsel olarak iyi durumda değiller. İşleri çok yoğun ama bir kargaşa var. Yani çok iş çok problem var.

İyi mi, kötü mü yaptım bilmiyorum ama riski almak istedim. Ne olursa olsun denemek istedim. Ve nihayet gidiyorum, bakalım hayırlısı...

Beni neler bekliyor;

SSN başvurusu, araba alma, ev kiralama, elektrik, su, internet açtırmak, evi döşemek vs vs. Çok yoğun günler bekliyor.

Kısaca benim hikayem bu. Çok istedim ve beklediğim gibi değil ama farklı bir yolla oldu. Ailecek göreceğiz bakalım ne gibi günler, nasıl bir hayat bekliyor Herkese sevgi ve saygılarımla...
    2018 - The miserable have no other medicine but only hope...
    2017 - HAS NOT BEEN SELECTED
    2016 - HAS NOT BEEN SELECTED
    2015 - HAS NOT BEEN SELECTED
    2013 - HAS NOT BEEN SELECTED

Mükemmel bi yazı gerçekten ben sizin f1 ile gittiğiniz yaştayım turist vizesi ile geldim buraya evleniyorum amerika gerçekten çok farklı güzel bi ülke herkesin kendi hayatını yaşadığı bi ülke çok mutluyum burada herşey çok güzel herşey para ama olsun türkiyede de öyle totale vurunca umarım sizin içinde herşey güzel olur elektrik su internet türkiyede ki
    gibi değil gözünüz korkmasın kolay işlerdir. Bi önerim olacak bunu yazma sebebimde bu zaten eğer çoçuklarınızda sizde eşinizde dişlerinde sorun varsa türkiyede tedavi olup gidin amerikada gerçekten çok pahalı hele ki sağlık sigortanız yoksa düşünemiyorum bile. Herşey istediğiniz gibi olur umarım şans yanınızda olsun

Yorum

Teşekkür ediyorum cumaligunes hocam. Çok şükür diş kapsamlı sağlık sigortamı iş sağlayacak. Yoksa evet bir hayli zor olurdu, yinede öneriniz için çok teşekkür ediyorum. Umarım sizin içinde en güzelleri olur...

Yorum

Mükemmel, mükemmel, mükemmel bir anlatım. FreeWorld çok samimi bir şekilde söylemeliyim ki kendime piyango vurmuş gibi sevindim. Çok istediğinizi biliyordum ve en son bu durumla ilgili bir yazınızı okumuştum. Yaklaşık 2 aydır pek aktif takip edemedim. Diğer yazılarınızıda okuyacağım. Ancak şunu belirtmeliyim ki bir insan istediği zaman herşeyi başarır, bunu çok iyi kanıtladınız..Yeter ki aklını kullansın ve azmetsin!! Bebeğiniz için çok güzel bir gelecek kurdunuz, umarım şans hep sizden yana olur..Ancak forumu boş bırakmayın lütfen, fırsat buldukça deneyimlerinizi paylaşmanızı rica edeceğim. Türkiye de yaşadığınız hissayatın aynısını yaşıyorum. Ancak ikinci kızım olmadan önce işi bıraktım. Bırakmasaydım belki bir şansım olabilirdi. Artık kısmet piyango da inşallah. Umarım yürekten isteyen herkese çıkar... Yolunuz açık olsun... Biz denizcilerin terimi daha uygun sanırım " Pruvanız neta, Rüzgarınız kolayına olsun" ...

Yorum

Uzun bir süredir uğraşıyordun, tebrik ederim, inşallah herşey gönlünce olur.

Yorum

Bol şans,darısı başıma.

Yorum

hayırlı olsun gerçekten çok sevindim sizin adınıza bende sizin gibi gitmeyi çok istiyorum inşallah siz başardınız benden başarırım oraya gidince bizi unutmayın

Yorum

Sizin adınıza çok sevindim. Bence ne yapın ne edin Amerika'da kalıcı olmaya çalışın. Çocuğunuz büyüdüğü zaman size şükreder. Burası her geçen gün daha yaşanmaz oluyor. Kendinizi değil çocuğunuzu kurtarın valla

Yorum

Şükür giriş yaptık

Yorum

Orjinal yazı sahibi: FreeWoRLD View Post
                    Şükür giriş yaptık

Nasıl karşılandınız, polislerin size tutumu nasıldı, Türkiyeden geldiğiniz için farklı bir muamele yaptıklarını hissettiniz mi, oralar nasıl, sakin mi Türkiye ile kıyasladığınızda ilk dikkatinizi çeken neydi. Kendinizi nasıl hissediyorsunuz. İyiki gitmişim, ya da ne işim var burada gibi neler hissettiniz ilk adım attığınızda. Hayırlı olsun hocam, keşke sizin yerinizde olsaydım... Yaş oldu 23.5 green card masraflarını karşılayacak kadar param bile yok biriktirmeye çalışıyorum üniversitem 1 sene uzadı bakalım bu sene tekrar başvuracağım , çıksa bile masrafları karşılayacak kadar param olabilecek mi merak ediyorum inşallah biriktirebilirim o vakite kadar. Çok karmaşık ve stresli bir dönem beni bekliyor.. Pasaportum mayıs 2019 da sona eriyor, o zamana kadar yetiştirebilecek miyim 2018 mayısta çekilişi kazansam bile o da ayrı bir sıkıntı.. En az kaç ay kalması gerekiyor pasaportun arkadaşlar vize görüşmesi sırasında bilgisi olan var mı?

Yorum

marcus94

Hocam gayet iyi karşılandık. Hatta bebek olduğu için JFK’de minimum sıra bekledik. Polis hiçbir soru sormadı, hoşgeldiniz iyi şanslar dedi. Yani TR’den geldiğimiz için herhangi bir aksilik tabiki yaşamadık zaten böyle bir ayrımcılık yapılamaz, yasalara aykırı.

Buralar çok güzel. Sakin, huzurlu. Kimsenin acelesi yok. JFK gibi dünyaca büyük bir havaalanından çıkış sanki Türkiye’de en küçük havalanından çıkış kadar kolay ve sakindi. Sistem son derece kolay oluşturulmuş, kargaşa telaşe yok. Hiç neden geldim gibi düşüncelerim olmadı, ne kadar bunu söylemek için erken olsada. Ama benim ilk olmadığı için olabilir. Sonucunda mazide 3 sene kalmışlığım var ve ayrıca daha nisan 2017 sonu yine buralardaydım, geçicide olsa.

Şu an için herşey güzel ama çok önemli bir nokta var. Yüzlerce defa söylenmiş olsada bende yine tekrarlamak isterim; kaçak kesinlikle ama kesinlikle gelmeyin. Henüz SSN’imi alamadığım için peşin parayla bile 10bin usd üzeri araba vermiyorlar. Son derece kurallar net. 10k üzeri ssn şart NY eyaletinde. 2-3 haftaya SSN’imi almış olacağım ve ozaman daha rahatlayacağız ama şu an için herşey ama herşey kısıtlı. Son sözüm düşünen varsa bile kesinlikle bunu aklınızdan çıkarın ve kaçak gelmeyin. Kaçak = rezil yaşam.

Fakat legal olarak gelirseniz arkadaşlar herşey ucuz, hayat kaliteli ve sükunet dolu. İsteyen herkes gelir inşallah.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: FreeWoRLD View Post
                        marcus94

Hocam gayet iyi karşılandık. Hatta bebek olduğu için JFK’de minimum sıra bekledik. Polis hiçbir soru sormadı, hoşgeldiniz iyi şanslar dedi. Yani TR’den geldiğimiz için herhangi bir aksilik tabiki yaşamadık zaten böyle bir ayrımcılık yapılamaz, yasalara aykırı.

Buralar çok güzel. Sakin, huzurlu. Kimsenin acelesi yok. JFK gibi dünyaca büyük bir havaalanından çıkış sanki Türkiye’de en küçük havalanından çıkış kadar kolay ve sakindi. Sistem son derece kolay oluşturulmuş, kargaşa telaşe yok. Hiç neden geldim gibi düşüncelerim olmadı, ne kadar bunu söylemek için erken olsada. Ama benim ilk olmadığı için olabilir. Sonucunda mazide 3 sene kalmışlığım var ve ayrıca daha nisan 2017 sonu yine buralardaydım, geçicide olsa.

Şu an için herşey güzel ama çok önemli bir nokta var. Yüzlerce defa söylenmiş olsada bende yine tekrarlamak isterim; kaçak kesinlikle ama kesinlikle gelmeyin. Henüz SSN’imi alamadığım için peşin parayla bile 10bin usd üzeri araba vermiyorlar. Son derece kurallar net. 10k üzeri ssn şart NY eyaletinde. 2-3 haftaya SSN’imi almış olacağım ve ozaman daha rahatlayacağız ama şu an için herşey ama herşey kısıtlı. Son sözüm düşünen varsa bile kesinlikle bunu aklınızdan çıkarın ve kaçak gelmeyin. Kaçak = rezil yaşam.

Fakat legal olarak gelirseniz arkadaşlar herşey ucuz, hayat kaliteli ve sükunet dolu. İsteyen herkes gelir inşallah.
                        Tekrardan hayırlı olsun hocam, tebrik ediyorum kurtuldunuz. Congratulations you are survived

Yorum

Hocam hayırlı olsun çok çok sevindim senin ve ailen adına en iysini yapmışsın hiç bir skıntı olmaz zaten yaşadın 3 yıl biliyorsun iyi kötü- ailen çoçuğun iyi olucaktır çok şanlısın unutma bunu yinede hep hayırlısı dile tabii.

Yeni işine alışısın kalacak yer ayarladınmı nerde kalıyorsun - nwy da ??

Kısmet bizde bugun bşvuracağız gc bakalım kısmet gelecek yıl ne olur - ama bu gidişle artık ben bile memurluğu bırakıp gideceğim artık gibi ama işte yasal değilim o kötü oluyor yasal değilsen usa hiçsin bence ? o doğru

Başarılr
                          Forumda cevap veremezsem lütfen bana mail atın bazen konuları takip edemiyorum.
                          Teşekkür ederim
                          Mailimi İsteğin Lütfen.
                          Yaş 33
                          Mersin
                          Bekar
                          Memur

Us Turist Vize
                          Canada Turist Vize

http://abd-turk.com

Yorum

FreeWoRLD cok sevindim, mutluluklar ve basarilar dilerim. Iyi yaptiniz bence, risk almayinca olmuyor. Zaten bu planli bir risk, macera degil. Allah rast getirsin, kolay gelsin
                            Last edited by terelelli; 05-10-2017, 22:40.

Yorum

Freeworld senin ve ailen adina çok sevindim yeni gördüm gittiğini güzel bi hayat sizi bekliyor tam zamaninda gittin abd turkiyeden gocmen olmayan vize basvurularini süresiz askiya aldı. Tek sansimiz greencard artik. Umarim hatirladin beni. Kendinize iyi bakin

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              İşleniyor...
                              X