Unconfigured Ad Widget

Collapse

Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Tek başına Amerika'ya göcmen olarak gitmek?

Collapse

Unconfigured Ad Widget

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Tek başına Amerika'ya göcmen olarak gitmek?

Merhaba arkadaşlar ben Amerika'ya göcmen olarak gitmeyi planlıyorum. Ama büyük ihtimalle tek başıma gideceğim tek başıma gidersem ne gibi zorluklar çekerim. Tek başına gidilirmi? Yaşım 20

Orjinal yazı sahibi: Viserion View Post
    Merhaba arkadaşlar ben Amerika'ya göcmen olarak gitmeyi planlıyorum. Ama büyük ihtimalle tek başıma gideceğim tek başıma gidersem ne gibi zorluklar çekerim. Tek başına gidilirmi? Yaşım 20
    Ben de yalnızım, 4 yıldır gidebilmeyi bekliyorum. Eğer araştırmayı öğrenmeyi seviyorsan niye gidemeyesin. Yok Türkiye'deki gibi ben tembel tembel oturayım paramı alayım, ufak bir sıkıntıda dayıma yakınlarıma telefon açayım işlerimi halletsin kafasındaysan zaten Amerikaya gitme. Ama dediğim gibi çalışkansan ve azimliysen Amerika tam sana göre bir yer. Çalışanın hakkını kuruşu kuruşuna veren bir ülkedir. Ben 2015 yazında Work and Travel programı ile gitmiştim. 1 saat fazladan overtime yapmıştım bir hafta, hatırlıyorum 46 saat mi ne çalışmıştım,, normalde 8 dolardı saatliği ve o 1 saat fazla için 12 dolar vermişlerdi. Overtimeini eksiksiz olarak verdiler bana . Kuruşu kuruşuna hakkını alırsın. Markette bile 4.97 mi tuttu mesela, 5 lira verdin o 3 kuruşunu alırsın. Öyle bir ülke yani sen düşün. Türkiyede ise haftada 70 saat çalıştırırlar ne mesai fazlası ücretini alırsın ne de hakkını arayabilirsin,, yapılanın kanunlara aykırı olduğunu söylersen bir de tehdit yersin, kovulursun.. Neyse, Yani çalışırsan azmedersen Amerikan rüyasına sana göre neyse ona kavuşursun, yeterki dürüst , doğru ol, yalan söyleme ve azmet gerisi gelir.. Karşılaşacağın zorluklar başlarda bir alışma süreci, Amerikalıların hızlı konuşan aksanını anlayamama gibi sıkıntılar olur. Kalacak yer, iş bulana kadar biraz sıkıntı çekersin ama dediğim gibi 1 ay içinde en tecrübesiz insan bile çok rahat ayak uydurur Amerikaya, herşey rahat ve çok kolay ki merak etme. Karşıdan karşıya geçerken seni ezmek isteyen ya da korna basan kimse olmayacak, kaldırımda yürürken hayvan gibi çarpıp geçen öküzler olmuyacak, 1 aylık maaşın ile çok güzel bir araba alabileceksin, benzin ucuz istediğin gibi gezebileceksin, et ucuz süt ucuz, kaliteli bir beslenme sağlayabileceksin, Birleşik Devletlerde olacaksın hergün onlarca milletten insanla tanışıp kültürel etkileşimini nirvanaya çıkaracaksın, dünyanın sadece Türkiyeden ibaret olmadığını, bizim ne kadar boş ve gereksiz işlerle uğraştığımızı göreceksin. İlk 1 ay herşey garibine gidecek, ben ilk 2 hafta ülkedeki sessizlikten dolayı bildiğin korkmuştum niye bu kadar sessiz diye, sonradan anladım ki korna sesi yok gürültü yok . Bunun gibi birsürü şey işte, Amerika bana göre artık bir ütopyadır. Türkiyede son yaşananlardan sonra oraya gidebilmek bana göre cennete gitmek gibi birşey olacak artık.. Ve kafama koydum 40 yaşıma da gelsem 50 yaşıma da gelsem Green Card çekilişi kaldırılsa bile bir şekilde gideceğim Amerika'ya ve Amerikan rüyasını yaşayacağım, her zaman için içimde bana umut veren bir ışık olacak Amerika.Çünkü bu ülkede şehit olanlara bile şükürler olsunki şehitlerimizi tekbirlerle uğurlayabiliyoruz diyen bakanlarımız var. Şehit vermemek yerine şehitleri tekbirle uğurlamayı şükür olarak gören politikacılarımız var. . Neyse işte insanın değerinin olduğu,, adaletin olduğu ve yaşam kalitesinin olduğu bir ülkedir Amerika bu yüzden merak etme yeter ki çekiliş çıksın gerisini halledersin..

Yorum

elinizde iyi bir mesleginiz olunca buraya gelin buraya gelip fabrikada veya baska biyerde cekle calisarak tek basiniza olmaz ancak 10 kisi ayni evde kalirsin ozaman cebine para kalir burda herkez cok para kazanmiyo fabrikada haftalik 500-600 dolar alip bunun bir kismi vergiye kesiliyor haftalik 380$ inanin kazandiginiz para burdaki cogu seye ucu ucuna yetiyor turkiyede iyi bir mesleginiz varsa turkiyede kalmaniz sizin icin daha iyi olur cok guzel biyer degil merkez kesimleri guzel insanlar iyi cogu yerde kanalisazyon bile yok aylik belli bir ucret odeyip araba ile cekiyolar ) arabaniz ve sigortaniz oldugunde hic birseye para kalmiyor )

Yorum

Güzel özetlemiş marcus benim düşünceme göre başlı başına bir maceradır oraya kadar tek başına gitmeyi göze alabilmek aynı yaşta olarak aynı macera perestlerden biri benim umarım herşey gönlünce olur ama araştırıp kendine bir klasör yaparsan en azından gitmeden önce az da olsa bilgi sahibi olabilirsin ingilizceni nasıl geliştirebilirsin,ilk gittiğinde hangi işleri yapabilirsin,nerde vergiler nasıl,hangi eyaletin suç oranları yüksek,lottery kazandıktan sonra konsolosluk hastane cart curt harcayacağın meblağ ne kadar kendini onlara adapte edersen daha iyi bir başlangıç yapabileceğini düşünüyorum
        Hope is a b*tch
        2018-?

Yorum

Benim pek bi mesleğm yok ama her işi'de yapabilme kabilyetim var ve birazda bilgisayar işlerinden anlıyorum. Tek sıkıntım cekiliş cıktığı zaman 15 bin doları nasıl halledeceğim bankada para gösterme muhabbeti varmış ?

Yorum

Selam herkese yaşım 30 ve Bekarım. daha önce belli bir süre çeşitli yerlerde mecburi olarak garsonluk yaptım. Şu anda bu işten hariç bir mesleğim yok. Bu işten dolayı biraz ingilizcem var ama amerika için yeterli değil tabi. ben de yarın Greenkart için başvuru yapacağım. Bayadır buralardan çekip gitme isteğim vardı inşallah bu çekilişte güzel şeyler olur. hayalim buradan sıyrılıp Amerikaya gitmek.. orada ilk etapta ingilizce sorun olacağı için garsonluk dışında ayak uydurmak adına başka işler düşünebilirim.Gerçi henüz çok erken önümde şuan başvuru ve açıklanma süresi var. Eğer greenkart çıkarsa işlemlerden sonra gitme aşamasında gelme niyeti olan arkadaşlarla kaynaşıp-yardımlaşabilirsek çok sevinirim. iletişim kurmak isteyen yazabilir. Bu arada başvuru yapacak arkadaşlar usa'nın sitesinde greenkart başvuru tarihi 18 Ekim - 22 Kasım olarak yenilenmiş bakabilirsiniz. iyi forumlar

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
            İşleniyor...
            X