Unconfigured Ad Widget

Collapse

Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Amerikada Tır Şöförlüğü

Collapse

Unconfigured Ad Widget

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

Merhaba
    Amerika'da bu işi yapan bir Türk bu arkadaşa sorarsan sana her konuda yardımcı olur

https://www.youtube.com/watch?v=apYzabUmono

Yorum

Amerikan vatandasi olmak gerek.bir okulda egitim aliyorsunuz.2hafta..bir kac bin dolar masrafi var.sonra sinava girip ehliyeti aliyorsun.ingiluzce bekleyenler tercumanla girebilir.bazi eyaletlerde.is zahmetli ama parasi guzeldir.bu is seven insanlar yapmali,yoksa Zor gelir.

Yorum

http://www.primeinc.com/minimum-qualifications

Yorum

Tir soforu olmak icin vatandas olmaya gerek yok ki.

Orjinal yazı sahibi: yasarusa View Post
          Amerikan vatandasi olmak gerek.bir okulda egitim aliyorsunuz.2hafta..bir kac bin dolar masrafi var.sonra sinava girip ehliyeti aliyorsun.ingiluzce bekleyenler tercumanla girebilir.bazi eyaletlerde.is zahmetli ama parasi guzeldir.bu is seven insanlar yapmali,yoksa Zor gelir.
          Fethiye Temiz

"Bilgiye ihtiyacin olan zamanlari dusun, bilgini paylas"

Lutfen herkese saygili olunuz, hakaretamiz yazilar forumdan banlanmaniza neden olur.

"SORULARINIZI LUTFEN FORUMDA SORUNUZ, OZEL DANISMANLIK YAPMIYORUM"

Yorum

Amerika'da calisma izniniz olmasi lazim. Minimum 21 yasinda olmalisiniz, eyaletler arasi ticari arac surebilmek icin. Vede CDL ehliyetiniz olmasi lazim.
            ***BUYUKSU***

Yorum

Arkadaşlar biraz macera biraz gezip seyahat etme birazda araç kullanma merakımdan dolayı bu işi araştırdım. İş tecrübeli arkaadaşların dedikleri gibi asla kolay bir iş değil. Haftanın en az 6 günü yollarda olucaksın. Hergün 10 saat ağır vasıta kullanacaksın. Saatte en fazla yapabileceğin Mile 40 dır... Ve mil başına yeni CDL alan kişiler 0,28 USD alıyormuş.. Yani; 10*40*0,28=112 USD eder... Acemi şoför olarak Günlük alacağınız para 112 USD dır... Sadece en fazla haftada 1 gün Home time olurmuş... Kaldı mı sana 26 gün... 26*112USD=2912 USD dır.. Yani alacaın maaş acemi şöfor olarak 3,000 USD bile etmez. Günde 10 saat trafikte ağır vasıta kullanıp yaşamını risk etmek de cabası... Bir de ABD de kiraların 1250 USD olduğu düşünülürse çok çalışıp asgari geçimde denilebilinir. Asıl iş 3 yıldan sonra başlıyor. MİLE başına tecrübeli olursan 0,40 USD a kadar ücret alıyorsun. O vakit maaş 10*40*0,40*6*4=3840 USD eder... Yani mile başına 0,40 USD dahi alsan tecrübeli sürücü haftanın 6 günü çalışma ile eline 3840 USD para alır... Ev kirası 1250 USD ve şoförün yolda yemek maliyetini düşünürsen el elde baş başda denir ya... Onun gibi... Bazen firmaların ücret ödemekdikleride olurmuş... Birde CDL masrafı ortalama 5,000 USD civarında... Yani 1.5 aylık maaş bedeli... Firmalar bunu karşılıyor ancak 1 yıl maaşından kesiyorlar... Yollarda yemek masrafını bilemem ama sanırım 10 USD dan olsa günlük 3 öğünde 30 USD aylık 900 USD da yollarda yemek oluyor... Kirada çıkınca tecrübeli sürücü dahi olsan zor iş... CDL süresi 1 ay... 1 Ay 2 hafta teorik 2 haftda uygulamalı eğitim sonunda sınava girerek alıyorsun... Kısaca 2,900 USD ile 4,000 USD arasında değişen ücret... Yıllık bakarsak 35,000 USD ile 48,000 USD arasında... Bu arada kendi kamyonunu alırsan daha çok kazanabilirsin. Ancak 100,000 USD a yakın rakamlar... Ayrca her tür sigorta, tamir ve bakım işçilik masrafları da sana ait...
              Last edited by selka; 28-03-2017, 06:46.
              DV 2018 LOADİNG...

Yorum

....zaten tir soferligi sana yaramaz, bazi isler disardan bakildigi zaman cok guzel hos kolay ve bol para kazaniyormus gibi gorunur,tabi icine girildigi zaman karsiniza bambaska bir tablo cikar.genclik yillarimda bende biraz heveslenmistim ama baktim dogru durust aile hayati bile olmuyor,yani baslamadan vazgectim.
                GOD SAVE THE QUEEN

Yorum

Daha once sanirim bahsetmistim. 8 yil once Turkiye'den gelip bir arkadasimla evlenip kalan bir Turk arkadas, girdigi uc isten ciktiginda da o isyerini mahkemeye verdi. Sonra tutturdu kamyon soforu olacagim diye, takdir ettim, oldu da.. Ama temizlik hastaligi var. Lokantaya bile gitsek masayi kolonyali mendille siler o sekilde yani. Bir kamyon sirketine sofor olarak girdi, ama ayni kamyonu surekli kullanma sansi olmuyor, yok o kokuyor, bu yok temiz degil, hosuna gitmedi. Bir arkadasinin kamyonunu kullanmaya basladi daha ikinci seferinde motorunu yakti. Sonunda kamyon alacagim diye tutturdu. Tum tavsiyelerimizi kulak arkasi etti, dinlemedi. Yahu kamyon kendinin olursa her masrafi ustune kalir, sen gir bir sirkete aldigin para cebine kalsin dedik, dinlemedi. Aldi.. Dunya kadar borc.. Ustelik her gittigi yoldan ya o koskoca lastikleri degistirmek zorunda kaldi, ya orasi burasi bozuldu, tamir masraflari basindan asti. Ustelik kar kis, daglar asmaktan surekli sikayet halinde.. Onumuzdeki sene Mayis'ta kamyonu satmaya ve bu isten cekilmeye karar vermis, ihlaya SIKLAYA zamanini tamamlamaya calisiyor.
                  Fethiye Temiz

Lutfen herkese saygili olunuz, hakaretamiz yazilar forumdan banlanmaniza neden olur.

Yorum

Aslında iki adet lisansım var... ODTÜ den mezun Jeolog'um... 1996... Ama sadece iki yıl yaptım... Lisans seviyesi... Daha sonra Sivil Havacılık Genel Müdürülüğün'den Hava Trafik Kontrolörü Lisansım var. 1998... 20 yıldır kullanıyorum... Ancak ABD de ne denli geçerli olur bilemedim. ABD de TR göre daha pahalı bir yer olduğu için 4 kişilik bir ailede olunca hemen iş bulup çalışmak gerek... CDL lisansı ise 1 ay da edinip para kazanmaya başlayabiliyıorsun. Evet kabul ediyorum. Zor, yıpratıcı ama gelir gelmez eğitimini kısa sürede alıp çalışıp para kazanabileceğim kurumsal bir alan gibime geliyor...
                    DV 2018 LOADİNG...

Yorum

• Öncelikle herkese merhabalar forumda yeniyim dv 2018 bekliyorum amerikada olsam dil sorununu aştığım an tır şoförlüğüne başlarım ve bir şoförüm yaşım 27 yaklaşık 13 yıldır elim direksiyon tutuyor bu işin başlangıcı traktör biçerdöver otomobil kamyon tır oversize ağır nakliye her aşamasını sanki bir okulmuş gibi sınıf sınıf atladım.dünyadaki en zor iş şoförlük arkadaşlar bayram olur yolda olursun eşinden evladından ayrı olursun misafirin gelir yolda olursun sevdiklerinden ayrı kalmayıda geçtim her gece bir teneke parçası içinde uyumak kolay birşey sanılıyor yapmayın arkadaşlar bazen yalnızlıktan kendi kendimize konuşuyoruz ve hatta çoğu zaman kendimiz sorup kendimiz cevaplıyoruz...
                      Dünyanın neresine giderseniz gidin bu işi ya severek yapacaksın yada başka bi iş seçme şansın olmaz mecburiyetten dolayı yaparsın... Alternatifleriniz varsa keşke demeden önce lütfen düşünün..

Yorum

• Sn.ESES li teşekkür ederim.. Düşün düşün nereye kadar? Benim iki adet lisansım var. Jeoloji Mühendisi olarak TR de sadece 2 yıl çalıştım; bıraktım... TR şartlarında Madencilik inanılmaz zordu.... ABD de sadece Dr yada en azından Master Degree olman gerekiyormuş. Lisans mezunu tüm mühendis arkadaşlarıma sesleniyorum. Lisans düzeyi ABD de Fen Bilimleri mezunu gibi birşey ABD de... ABD de beyaz yakalı olabilmek için oldukça üstün gayret ve farklılık göstermen gerekiyor. Yani bir arkadaş yazmış, ben Makine Mühendisiyim diye... Sanki senden başka ABD de Makine Mühendisi yok gibi... Ayrıca Dr. ünvanı ve bir yığın ciddi iş tecrüben olması da gerekiyor ve de meslektaşın ve mevkidaşın olan ABD li den farklı bir şeylerde yapabiliyor olman gerekir ki; ABD li seni işe kabul etsin... Geçenlerde youtube da bir video izledim. Truck Driver... Türk... Adam Sakarya Üniversitesi Elk. Elektronik Mühendisliği mezunu imiiş... Durum bu.. işin açıkcası GÖÇMEN statüsü ile meslek beğenme lüksümüzün olmadığıdır... Her ne denli TR de rahat olsan da toplum mutlu olamayacında sende mutlu olamıyorsun... Biz zaten kendimizden vageçiyoruz da çocuklarımızın daha özgür bir ülkede daha mutlu olmalarını istiyoruz...Her neyse... Elimde kalan tek lisans Hava Trafik Kontrolörlüğü var... Ama bizimkisi AB standardlarında oysa bunun merkezi ABD de Oklahoma FAA... Federal Aviation of America.. Kurlallarıda taban tabana zıt... Ona da bakacağım... Ama benim lisansı %100 kabul edecekler diyemem... Bu yaştan sonra garson da olamayacağıma göre bedensel çalışılabilecek yaşıda geçtiğimi düşünüyorum o sebeble bu daha mantıklı gibi... Kısmet.. Zor kabul ama bu hayatta ne kolay ki....
                        Last edited by selka; 01-04-2017, 12:10.
                        DV 2018 LOADİNG...

Yorum

• O kadar da umitsiz olmayin, Turkiye'den gelip Freight Liner'da Makine Muhendisi olarak calisan birini taniyorum mesela. Muhendislik diplomalari kabul goruyor.
                          Fethiye Temiz

Yorum

• Siz amerikadaki egitim sistemini turkiyedeki gibi zannediyorsunuz onun icin de sertifika ya da master angarya gibi geliyor. Gozunuzde cok buyutuyorsunuz. Amerikanin en buyuk avantaji parali da olsa egitim konusunda sinirsiz imkan tanimasi. Universitenin ABD'de gercekten eglenceli ve ogretici olmasi. Ben 40 yasimda master yaparken sanki bir kac arkadasimla muhabbet etmeye gider gibi severek gidiyordum derslere. Dersten eve mutlu ve energized donuyordum. Turkiyede universiteye giderkense nefret ederek, birakmamak icin kendimi zorlayarak tamamlamisimdir 4 yili.
                            Gidersiniz ilk yil dil ogrenmek ve yasadiginiz eyalette instate resident olmayi beklemekle gecer. Bu arada guzel bir ozgecmis hazirlayip bir kac universite ya da community college'a gidip anlatirsiniz derdinizi. Su su egitimim ve tecrubem var, en kisa ve ekonomik yoldan hangi egitimleri alip meslegime yakin bir alanda calisabilirim dersiniz. Zaten sizi musteri olarak gordukleri icin yardimci olup yol gosterirler, siz de kafaniza yatan birini secip belki 6 aylik bir sertifika ile sevdiginiz isi yapma imkaniniz olabilir.
                            Yeter ki ingilizceyi halledin ve green kartiniz olsun.

Yorum

• Orjinal yazı sahibi: GentleDoe View Post
                              O kadar da umitsiz olmayin, Turkiye'den gelip Freight Liner'da Makine Muhendisi olarak calisan birini taniyorum mesela. Muhendislik diplomalari kabul goruyor.
                              Fethiye hanım pozitif düşünceleriniz ve yapıcı yorumlarınız için teşekkür ederim.. Bazen evli ve 2 çocuklu olunca insan; kendisini psikoljojik olarak en zor senaryoya hazırlamak istiyor..

Orjinal yazı sahibi: terelelli View Post
                              Siz amerikadaki egitim sistemini turkiyedeki gibi zannediyorsunuz onun icin de sertifika ya da master angarya gibi geliyor. Gozunuzde cok buyutuyorsunuz. Amerikanin en buyuk avantaji parali da olsa egitim konusunda sinirsiz imkan tanimasi. Universitenin ABD'de gercekten eglenceli ve ogretici olmasi. Ben 40 yasimda master yaparken sanki bir kac arkadasimla muhabbet etmeye gider gibi severek gidiyordum derslere. Dersten eve mutlu ve energized donuyordum. Turkiyede universiteye giderkense nefret ederek, birakmamak icin kendimi zorlayarak tamamlamisimdir 4 yili.
                              Gidersiniz ilk yil dil ogrenmek ve yasadiginiz eyalette instate resident olmayi beklemekle gecer. Bu arada guzel bir ozgecmis hazirlayip bir kac universite ya da community college'a gidip anlatirsiniz derdinizi. Su su egitimim ve tecrubem var, en kisa ve ekonomik yoldan hangi egitimleri alip meslegime yakin bir alanda calisabilirim dersiniz. Zaten sizi musteri olarak gordukleri icin yardimci olup yol gosterirler, siz de kafaniza yatan birini secip belki 6 aylik bir sertifika ile sevdiginiz isi yapma imkaniniz olabilir.
                              Yeter ki ingilizceyi halledin ve green kartiniz olsun.
                              Sn.Terelleli teşekkür ederim. İngilizcem gayet iyi durumda. ODTÜ de öğrenip 2 yıl Kanada menşeli bir firmada çalıştım. Son 20 yıldırda Havacılık sektöründe ortalama düzeyde ingilizce kullanırım. İngilizce sıkıntı değil... Green Card a gelince... O çıkacaktır... İnşallah diğer konuyuda sizin tavsiyeleriniz ile hallederim.. Neyse başlık amacından fazla uzaklaşmadan yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim...
                              DV 2018 LOADİNG...

Yorum

• Merak etmeyin, oyle bir is bulana kadar bir department store'da kolayca is bulursunuz zaten.
                                Fethiye Temiz

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                                İşleniyor...
                                X