Unconfigured Ad Widget

Collapse

Duyuru

Collapse
No announcement yet.

İngilizce metin düzeltme veya yeniden yazım konusunda yardım.

Collapse

Unconfigured Ad Widget

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• İngilizce metin düzeltme veya yeniden yazım konusunda yardım.

İngilizce konusunda yardım rica ediyorum. oğlum için yazdığım durumumuzu anlatır bir mail yazdım ama katlettim sanırım yine. Buradan paylaşıyorum. Her türlü değişiklik yapılabilir şekilde yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Hi,
    I made my master degree in 2002 to 2004 in UIUC , US. My son was born in Illinois, 2002. He has a US passport. While he was 8 years old, he was diagnosed as a gifted by the Ministry of Education of Turkey. He has 150 IQ. We are living in Turkey right now. He has been a student of Gifted and Talented School of the Ministry of Education for 4 years .During this period, his math and science ability was diagnosed.
    He has a second place award from a national math competition in 2016. We have all the documentation for his IQ level, math competition result, other report and transcripts.
    I have been working for pension fund of Turkey as a auditor for 25 years. I have no concern for supporting his education. My spouse and I have only one aim that my son will get an education in US. Now he is 7th grade. But there is a problem. Since he is only one child of us we don’t want to send him to US to a boarding school or alone. We want to accompany him. We do not have any concern for green card or living in US but we want him to be an academician in US and to prepare himself to get high school education in US.
    Our problem is that, we couldn’t find any way to get visa for accompanying him, while he is in high school. I found your internet page for gifted and talented US kids and I thought that may be you can show us a way and a solution for our situation.
    Thanks for patient for my terrible English and reading our problem. I want him to became well educated man and a good academician for mankind. That’s all our willing.
    We will be looking forward to your reply.
    Thanks again.

Sincerely,

I HAD my master degree in 2002 to 2004 in UIUC , US.
    Since he is OUR only child we don’t want to send him to US to a boarding school or alone.
    We do not have any INTENTION for green card or living in US but we want him to be an academician in US and to prepare himself to get high school education in US.
    Our problem is that, we couldn’t find any way to get RIGHT visa for accompanying him
    Thank YOU for YOUR patient for my terrible English and reading our problem.
    Fethiye Temiz

"Bilgiye ihtiyacin olan zamanlari dusun, bilgini paylas"

Lutfen herkese saygili olunuz, hakaretamiz yazilar forumdan banlanmaniza neden olur.

"SORULARINIZI LUTFEN FORUMDA SORUNUZ, OZEL DANISMANLIK YAPMIYORUM"

Yorum

teşekkürler

Yorum

baslik olarak.

dear.sir or madam veya dear.sir/madam.
        my name .....
        year 2002 our son, only child born in usa during doing my master.He is brilliant-gifted-talented boy.He is citizen of usa and has passport of usa....benim gorusum diagnosed kelimesi yerine daha uygun bir kelime bulunuz. sonra master yapmis kisi terrible ingilizce diye yazamaz onun yerinede daha uygun bir kelime yaziniz yada hic yazmayiniz.

bu anda emeklimisiniz,hala calisiyormusunuz,amerika vizesi verilirse cocugunuzun okudugu muddetce kendinizi destekleyecek ve yasatacak maddi gucunuz varmi,,, isinizi 25 yillik tecrubeli public servant olarak yaziniz.yani devlet isiyse.
        Last edited by sir.altan; 12-12-2016, 03:57.
        GOD SAVE THE QUEEN

Yorum

Vakit ayırdığınız için teşekkür ediyorum.

Maddi açıdan bir problemimiz yok. Yani çok zengin değiliz ama yaptığım planlamalara göre bir sıkıntı çekmeyeceğiz. Zaten çalışıyım para kazanayım diye bir derdim yok. Ama oğluma refakat edebilmek için yapabilseydim çalışırdım da. Emeklilik için hizmet sürem dolmasına rağmen henüz yaşımı doldurmadım. Ancak istifa edip açıkta bekleyip sonra emekli olmayı planlıyorum.

Özetle gitmeyi planladığımız yer küçük bir kasaba olduğu için bir ev alıp geçimimizi sağlayabiliyoruz ancak vize sorunu her şeyi değiştirdi.

Bu arada çeviri konusundaki tavsiyeleriniz için de teşekkür ederim. Formdan bir yardımsever de yardımcı oldu. Bu sebeple sorun kalmadı.

Tekrar vakit ayıran herkese teşekkür ederim.

Orjinal yazı sahibi: sir.altan View Post
          baslik olarak.

dear.sir or madam veya dear.sir/madam.
          my name .....
          year 2002 our son, only child born in usa during doing my master.He is brilliant-gifted-talented boy.He is citizen of usa and has passport of usa....benim gorusum diagnosed kelimesi yerine daha uygun bir kelime bulunuz. sonra master yapmis kisi terrible ingilizce diye yazamaz onun yerinede daha uygun bir kelime yaziniz yada hic yazmayiniz.

bu anda emeklimisiniz,hala calisiyormusunuz,amerika vizesi verilirse cocugunuzun okudugu muddetce kendinizi destekleyecek ve yasatacak maddi gucunuz varmi,,, isinizi 25 yillik tecrubeli public servant olarak yaziniz.yani devlet isiyse.

Yorum

allah yardimciniz olsun,insallah amaciniza ulasirsiniz.
            GOD SAVE THE QUEEN

Yorum

kolay gelsin

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
              İşleniyor...
              X