Sayfa 8/8 İlkİlk ... 678
78 sonuçtan 71 ile 78 arası

Konu: amerikadaki türkün sevinci...

Senior Member mustafa09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abi böyle bir anını paylaşman çok güzel))Ama biz millet olarak biraz fazla abartmayı seviyoruz.

Senior Member MySea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Delaware

Genelde iclerinde fesatlik ve kiskanclik var. Baska birisinin kendilerinde daha iyi konumda olmasini istemiyorlar. O yuzden de yuzunuze gulerler ama arkanizdan dedikodunuzu yaparlar, sizi kotulerler. Baska milletler birbirlerini kollayip, yardim ederken, Turkler ve Araplar genelde daha menfaatci ve fesatlar. Bunu ozellikle Turkiye'den yeni gelenlere anlatmak zor, yasayip darbe yeyip, gormek gerekiyor...
    ***BUYUKSU***

Yer
    Delaware

Daha onceden yazmistim. Yillar once bir Turk bayani esimle beraber misafir ettik, 1 ay kadar bizde kaldi. Kendisine hem is hemde kiralik ev ayarladik, araba almasina yardim ettik. Evi kiralayinca, mutfak alisverisi yaptik, esya aldik, yani elimizden gelen herseyi yaptik. Bizden kendi evine tasinir tasinmaz, bizimle ilisigi kesti...
    ***BUYUKSU***

Yer
    Delaware

Birde yine birkac yil once sokakta kalmis universite ogrencisi bir Turk Bayan vardi, yine yanimizda 1 ay kadar misafir ettik. Sonra New York'da arkadaslari varmis, onlarla temasa gecip oraya goturduk ve yerlestirdik. Arkadaslarinin yaninda ezilmesin diye cebine harclik para bile koyduk. Hatta baska tanidiklar sayesinde yine baska bir Turk yaninda kalacak yer ve calisma ortami bile ayarladik. Birkac ay boyle devam etti ve sonra Turkiye'ye kesin donus yapti. Bir daha ne aradi nede sordu. 2 yil once Turkiye'ye tatile giderken Istanbul'da goruselim diye facebook'dan haber gonderdik, ne cevap verdi nede gorustu...
    ***BUYUKSU***

Turkler yurtdisinda birbirlerini pek sevmiyorlar heralde.yalniz bu ogrencilikte pek gecerli degil sanirim cunku dil egitimine gidipte daha cok turkcesini gelistirenler biliyorum.enteresan bi' sabatasyon...
    Konu emre90 tarafından (01-12-2016 Saat 11:37 ) değiştirilmiştir.

Yer
    Delaware

Ogrencilik olayi bambaska bir deneyim. Bende master yaparken, her aldigim sinifda birkac tane Turk ogrenci vardi, ve hep Turkce konusuyorduk. Hatta dersin birinde grup projeleri vardi, ve biz 5 Turk ayni projeyi aldik, ve gercekten guzel bir proje hazirlamistik.
    ***BUYUKSU***

Senior Member sir.altan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    kangurular diyari

Alıntı emre90 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Turkler yurtdisinda birbirlerini pek sevmiyorlar heralde.yalniz bu ogrencilikte pek gecerli degil sanirim cunku dil egitimine gidipte daha cok turkcesini gelistirenler biliyorum.enteresan bi' sabatasyon...
    ..biz toplum olarak munazara etmeyi hala becerememis bir toplum olarak gorunuyoruz,en basit konularda bile ben iyi biliyorum hayir sen bilmiyorsun deyip isin tadini kaciriyoruz.Turklerin yurt disinda bir birlerini sevmiyorlar konusuna gelince....bu bir gercek olabilir, mesela genc ve bekar iken kendi kafamiza gore arkadaslarimiz olmustur,orda burda beraberce takilmisizdir,evlendikten sonra aileye karismisizdir cocuklarimiz olmustur,esler tarafindan akrabalarimiz olmustur,bu arada bekarlik arkadaslarimizin cogunlugu gitmis,ve belki evli ailelerden arkadaslarimiz olmustur,bekar iken bekar insanlarla anlasiyorduk,ama evlenince eslerimizinde bizim bekarligimizin arkadaslarimizdan hoslanacaklarina dair bir garanti yoktur,yani her cagin bir dostlugu ve arkadasligi vardir.

....yurt disinda bir birimizi seveceksek,karsimizdaki insanin bize guven saglamasi ve bizimde ona guven vermemiz gereklidir,cunku her merhaba diyeni aile dostu yapip kapini acip evine davet edemezsin,ben gurbette cok seyler gordugum icin boyle yaziyorum....yine yazinin basinda yazdigim gibi munazara etmesini bilmiyoruz,sectigimiz arkadasin fikirleri ayri olabilir,dini gorusleri ayri olabilir,kafa uygunlugu cok zor olabilir.yurt disinda insanlarin birbirlerini sevmekten ziyade guven meselesidir...Ayrica hangi ulkeye gitsek uzerimizden atamadigimiz kendimizi buyuk gostermek komplexi vardir,boyle kompleksli olanlarlada aile dostlugu yapmak cok zordur, digger bir sekilde yabanci ulkelerdede yasasak kultur farki olan insanlarimiz vardir,okumuslardir yuksek tahsil yapmislardir
    bun larinda kendi ayarlarinda dostlari vardir,tib doktoru ile doner kebabcisi aile dostlugu yapamiyacagi gibi
    IMZA YOK

Senior Member

[QUOTE=...Ayrica hangi ulkeye gitsek uzerimizden atamadigimiz kendimizi buyuk gostermek komplexi vardir,boyle kompleksli olanlarlada aile dostlugu yapmak cok zordur, digger bir sekilde yabanci ulkelerdede yasasak kultur farki olan insanlarimiz vardir,okumuslardir yuksek tahsil yapmislardir
    bun larinda kendi ayarlarinda dostlari vardir,tib doktoru ile doner kebabcisi aile dostlugu yapamiyacagi gibi[/QUOTE]

Ama bunu Amerika,lilar yapiyor. Bir doktor ve doner kepapcisi aile dostlugu yapiyor hic seviye farki dusunmeden yapiyorlar bunu yada bize disaridan oyle gorunuyor....

Sayfa 8/8 İlkİlk ... 678