Sayfa 1/2 12 SonSon
19 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: KL-YES Değişim Programı Hakkında Sorularım?

Junior Member

Standart KL-YES Değişim Programı Hakkında Sorularım?

Öncelikle merhabalar,KL-YES programı için geçen günlerde başvurumu yapmıştım, ve okula gerekli aday listesini ekleterek turkey@afs.org adresine gereken belgeyi gönderilmişti.Merak ettiğim konu bütün kriterler uymasına rağmen yaş konusunda endişeye kapılmam.(Ocak 98)Bu sorun yaratırmı bana?Başvuru kılavuzunda böyle yazıyor;

• 01 Ağustos 1998—01 Ağustos 2001 arasında doğmuş
    • olmak.
    Konu lospollos tarafından (06-10-2015 Saat 20:10 ) değiştirilmiştir.

Senior Member GentleDoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Oregon, USA

neden endise yaratti, 1 Agustos 1998 den ITIBAREN 1 Agustos 2001 arasinda dogmus iseniz, hangi ay oldugu onemli degil ki!
    Fethiye Temiz

"Bilgiye ihtiyacin olan zamanlari dusun, bilgini paylas"

Lutfen herkese saygili olunuz, hakaretamiz yazilar forumdan banlanmaniza neden olur.

"SORULARINIZI LUTFEN FORUMDA SORUNUZ, OZEL DANISMANLIK YAPMIYORUM"

Senior Member

YES bildiğim kadarıyla AFS programı içinde olan,ama ondan farklı konumda bir değişim programı.Bunun sınavı yanlış bilmiyorsam USA konsolosluğu tarafından yapılıyor ve sanırım seçilenlerin tümü USA ya gittiği gibi bu değişim için hiçbir ücret ödemeyeceği gibi,sanırım belli bir oranda cep harçlığı da alıyorlar.Benim çocuklarımda AFS bursu alarak biri Rusya ya diğeri Paraguay'a gitti.Eğer çevrenizde bir AFS burslusu varsa aralarında ki farkı ve amacı öğrenmeye çalışın.Ben çocuklarımı YES ile göndermem(asla) Bu arada bu yıl ki AFS sınavı da henüz yapılmadı.Yılbaşına kadar sınav yapılıp sonuçlanır.Türkiye de AFS sınavı Türk Kültür Vakfı tarafından düzenlenir.Onu araştırın.Yaş konusuna gelince evet müracaat formundaki tarih aralığı içinde doğmuş olmanız olmazsa olmaz kurallardandır.O tarih içinde doğmadıysanız sınavı kazansanız bile elenmenize neden olur.Başarılar.

Junior Member

Oncelikle yanitlariz icin ve vakit ayirip yanitladiginiz icin tesekkur ederim.YES programi bildigim kadariyla 11 Eylul saldirilari sonrasi musluman ulkeler arasinda gerceklesen bir program.Asla bu programla gondermem demissiniz,o kismi anlamadim kusura bakmayin neden oyle yazdiniz? TKV ve AFS hakkinda gerekli bilgim var, artik sansimi denerim,olmadi diger degisim programlarina basvuru yaparim.

Senior Member sir.altan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    kangurular diyari

..ocak ayinda dogduysaniz,dogum tarihine gore 7 ay geridesiniz.
    NO WAY JOSE NO WAY

Senior Member

Göndermem,dikkat ederseniz seçilecek öğrencileri konsolosluk belirliyor.Hiç bir ücrette almıyor.AFS sınavını TKV belirliyor.Üstelik sınav kazanmasına rağmen giden öğrencilerin bir bölümü ücretsiz,çok az bölümü ücretsiz olmasının yanında cep harçlığı alıyor.Büyük bir kısmı sınavı kazandığı gibi TKV ye bağış yapıyor.Bu bağışlar kişinin ödeme gücü göz önüne alınsada 1000 dolardan 20 bin dolara veya daha yukarıda olabiliyor.O sene gönderilen öğrencilerin ödeme gücü olmıyanlar,bağışlardan yararlanılarak gönderiliyor.AFS nin amacı Dünya Barışına hizmet için kültürlerin birbirini tanıması,kaynaşması.Bu nedenlede AFS üye olan tüm ülkelerle değişim yapıyor.Kazanan öğrenci,Ingiltere'yede,Afrikaya'da,G.Amerikaya'da, USA da gider.AFSnin müracaat formunda da bu sene hangi ülkelerle değişim yapacağı bellidir.YES sadece USA ya öğrenci gönderir.Ve konsolosluk öğrenciyi belirlemede etkin,bundan fazlasını yazmam doğru olmaz,nedenini düşünüp bulun.

Senior Member

Zaten doğumunuz Ocak 1998 ise programa dahil olma yaşını kaçırdınız.Doğum tarihinde esneklik yapılmıyor.Değişime katılan ülkelerin kesin kararlarından biri yaş konusu.

Junior Member

Anladım, teşekkürler.Özelden size mesaj gönderemedim hocam,eger bu konularda tavsiyeniz olursa bilgilendirilmeyi çok isterim, zor bir süreçten geçiyorum etrafımda ki çoğu kişi yardım yerine köstek oluyor bu nedenle bazen insanda uğraşıcak heves de kalmıyor.
    Konu lospollos tarafından (07-10-2015 Saat 10:37 ) değiştirilmiştir.

Junior Member

merhaba,
    Bazı şeyleri yanlış biliyorsunuz.YES programı ile oğlum Amerika'da ve muhteşem güzel bir deneyim yaşıyor.Sınavları ABD konsolosluğu değil TKV personeli yapıyor.Seçilenler okullarının en başarılı öğrencileri.Amerika'da çok class bir eğitim ve deneyim programı hazırlamışlar.Tamamen %100 burslu.AFS yide aynı vakıf yönetiyor hiç bir farkı yok aslında.Gücü olmayan başarılı öğrencilerden seçilen ve kültürler arası barışı sağlamayı çalışan bir uygulama.Lütfen biraz araştırın ve TKV vakfı yöneticileri ile temasa geçerek gerçekleri senaryo yazmadan öğrenin derim.saygılar.

Senior Member

Oğlunuz için hayırlı olsun.Umarım her şey sizin düşündüğünüz gibidir ve ilerde düşünemedik demezsiniz.Benim her iki çocuğum da Afsli programı seneler evvel tamamlayıp döndüler.Üstelik mesleğimden dolayı 50 ye yakın öğrencimden 2si hariç(YES tercih etti)AFS li olması için yol gösterici olduğum gibi sınavlarına götürüp bizzat ilgilendim.Sınavları konsolosluk yapıyordan kastım,konsolosluk binasında ya da konsolos karşısında olması değil.Sonuç değerlendirmede ve sorularında daha etkinler.Üstelik sözlü sınav komisyonunda ki başkan ve üyeleri tam biliyor musunuz! TKV zaten AFS sınavını yapıyordu,amacıda Dünya Barışına katkı.Size şunu soracağım,hal böyleyken 11Eylül le birlikte niçin ayrı bir YES grubu oluşturuldu,niçin dünya barışına katkı ise bu öğrenciler sadece USA ya gidiyor,AFS liler programa dahil tüm ülkelere dağılıyor(dünya barışıysa amaç,dünya sadece USA değil) üstelik AFS senede 100 civarı öğrenci gönderir(tüm Türkiye'den) ve bunlardan sadece 5 kişi si tam burslu yani ücret ödemez,belki içlerinden 2si cep harçlığı alır.Çoğunluğu 20 bin dolar veya üstü ücret öder.Yarısına yakını da bütçeye göre ücret öder.Yesliler hiç ücret ödemez,bildiğim kadarıyla her ay harçlık alır.Her AFS li çocuk denetlenmiş aile yanına yerleştirilir gittiği ülkede,ama Yesliler tamamen özel aileler yanındadır.Bazı soruları sorun kendinize bence ve objektif olarak düşünün.Niçin YES e gerek duyuldu?Niçin maddi olarak daha iyi imkanlarla sadece USA ya gönderiliyor?Siz daha yolun başındasınız,ben bu programdan 40/45(kendim liseyi okurken)senedir haberdarım ve neyin ne olduğunu biliyorum.Daha açık yazamıyacağım,sadece araştırın ve sorular sorun kendinize.Saygılar.

Sayfa 1/2 12 SonSon