Sayfa 3/27 İlkİlk 1234513 ... SonSon
261 sonuçtan 21 ile 30 arası

Konu: Amerikan kabusu

Senior Member

Valla Yaşar abi bugünler geçecek bir gün, çabalamadan hiç bir şey olmuyor. Sabır edip göreceğiz. Sabret abi. Sağlık olsun, akıl sağlığı ve fizik sağlığı hersey den önemli.

Senior Member sir.altan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    kangurular diyari

..yasar kardesim izdirabini anliyorum,saka ile karisik elalem ne der kelimesi,bir nevi senin amerikadaki zorluklara katlanmaya devam etmen icindi, yalnis anlasildiysam ozur dilerim..Benim australyada 43 uncu yilim,elimizde birer valiz hatun kizim ve ben ve cebimde 400 dolar vardir oyle gurbete geldik,benim sizden farkli sansim esimin yaimda olmasiydi,tr de kalem tutarken burda kurek tuttuk, cok seylere katlandik cok mucadele verdik ve sonunda basardik,esime bir plastik fabriksinda is bulmustuk, makine bozulmus, ustada hanima su supurgeyi alda makinenin etrafini supur demis,kadinda cantasini aldigi gibi eve gelmis, ben buraya supurge supurmeye gelmedim diye,ilk deneyimler bunlar, zaman geldi temizlik isi yaptik her pisligi temizledik.yani zamana uyduk,kimi geceler bende burda ne isim var diye yatagimda sessiz sessiz agladim..
    ..gurbet ilk iki sene zordur,biraz ingilizce olursa bu zorluk biraz hafifler,bir zaman sonra her seyler normale donuyor,insan alisiyor, yasadigi kulture alisiyor,kurallara kaidelere alisiyor.amerikaya goc eden yuzbinlerce insanimiz var,geri donen cok azdir,inaniyorum bir zaman sonra sizde bu geri donmeyenlerin listesinde olacaksiniz.
    NO WAY JOSE NO WAY

Senior Member
    Yer
    San Francisco

Yasar bey birde soyle dusunun, bir Amerikali ile evli olmaniz cok buyuk avantaj. Evet kultur farki sizi rahatsiz ediyor ama unutmayin sizin kadar onuda rahatsiz ediyordur. Siz pek cok seyi ondan ogreniyorsunuz , belki bir Turk rkegi icin bu zorlayici birsey ama esiniz olmasa hersey daha guc ve daha gec olacakti. Birde ilk zamanlarda insan bu durumdayken daha bir hircin oluyor ben bunu yeni gelenlere yardim etmeye basladigimda ogrendim. Normalde melek gibi olan insanlar bile ilk bulduguna canavar kesiliyor. Dikkat edin sizde buyuk ihtimalle normalde tepki vermiyeceginiz seylere cok buyuk tepkiler veriyorsunuzdur.
    Unutmayin bir kadin icinde yol yordam bilmeyen koca bir adami cocuk gibi tasimak kolay degil. Esinizle bugunleri birlikte atlatirsaniz inanin cok saglam bir iliskiniz olur. Belki Amerikali kadinlar bir Turk icin pis pasakli vs gibidir ama unutmayin essek gibi calisirlar, her zaman yaninizda olup ona buna aglasmazlar. Biraz hos tutarsaniz sizden kiymetlisi olmaz. Ama ters tarafina gelirsenizde hic cekmezler.Bunlar iki taraf icinde zor gunler, ikinizinde duzeni bozuldu. Birlikte ortak bir duzen kurana kadar biraz disinizi sikacaksiniz.

Junior Member

İşte forumun güzelliği

Yaşar ustam yurtdışı deneyimin olduğu için deneyimsiz birine göre daha çabuk atlatırsın sanırım bu olayı ve Mine ablamın dediği gibi bence de ABD'li bir eş avantaj. Ayrıca ne zorluklar çekiyor insan ömrü hayatında ki sen de bir çok zorluğun üstesinden geldin. Eminim! Haliyle çoğu gitti azı kaldı. Biraz daha sabır

Member
    Yer
    Boca Raton

Amerikaya gidenlerin ilk bir yılda çok zorlanmalarını hep duyuyoruz ve bunu anlayabiliyorum. Çoğunun belli bir zaman sonra dönmesini de anlayabiliyorum.. Bazılarının da zorluklara katlanmasını ve kalmaya devam etmesini de..

Amerika ile ilk 2008 yılında tanıştım. İş ve tatil için kısa süreli gittim.. Büyük hayaller ile gittim.. Hayatımda yaşadığım en büyük hayal kırıklığı idi.

2009 yılında tekrar iş seyahati için gittim.. Bu sefer Amerikalı biri beni gezdirdi.. 'Aslında o kadar da kötü değilmiş, ama yine de bizim ülkemiz cennet, burada yaşanmaz' diyerek döndüm..

2011'de çocuklarıda alıp, Disneylandı içine alan bir seyahat yaptık.. Bu sefer beğenmiştim.. Bu 3 seferde hep Florida- New York tarafına gittik.

2012'de bu sefer Batı kıyısına LA, San Diego tarafına gittim.. Yine ailece..Bu ziyaret ise tüm fikrimi değiştirdi. Amerika gerçekten çok farklı ve çok güzel bir yer.. Ve Artık Amerika hayranı olmuştum.

Gidip gelmeler insanda şu fikri oturtuyor.. Amerikada iken, ülkeni çok özlüyorsun ama hep en güzel yerleri ve olayları aklına geliyor.. Ahhh şimdi Ortaköyde olsak kumpir yesek, Ahhh şimdi boğazda gezsek, Ahhh Bodrum ve koyları derken. Aklınıza hep en güzel yerleri geliyor.. Sonra Dönünce, o en güzel yerlere gitmek istiyorsunuz. Ortaköy'e gitmek için 2,5 saat trafikte kalıp yarı yoldan geri dönünce. Boğazda gezmek isteyip, yılda sadece bir kere gidebildiğinizi görünce, değerleme kriteri değişiyor.

Bir başka kriterde arkadaşlar ve komşular.. Orada öyle bir ilişki yok.. Ama Türkiyede de belli zaman sonra en yakın komşunuzun sizin arkanızdan iş çevirdiğini, yüzünüze gülüp arkanızdan konuştuğunu öğreniyorsunuz. Kafanızdaki acabalar iyice artıyor.

2014 yılında o ilk gittiğim sefer berbat ötesi dediğim Floridaya yerleşmeye karar verdik.. Ülkenin gidişatı ciddi bir unsur olmakla birlikte. Günlük hayatta SAYGI'nın bitmiş olması bunda en büyük etken. Trafikte uğradığımız tacizler, Küçük kızımı okula bile gönderirken yaşadığım endişeler, hepsi birikti. Türkiye Eşim ve Kızım için oldukça zor bir ülke olmaya başladı.

2015 Başında gidip ev ve diğer işlemleri hallettik. Çocukların okulu Haziran başı kapanınca Amerikaya gittik. Bir yıldır Amerikada yaşıyoruz.. O kadar kolay alıştık ki, kendimiz bile şaşırdık.. Ama bunların hepsi bir süreç.. 2008 yılında yerleşmek için gitseydim, berbat ötesi bir fikre sahip olurdum.. Şimdi ise toz kondurmuyorum.
    Konu Elrond98 tarafından (01-05-2016 Saat 00:45 ) değiştirilmiştir.

Senior Member

Alıntı yasarusa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Amerıka hayaller ülkesi degıl.geleli 5 ay oldu.Kesınlıkle bir Amerıkalı ile evlılık tavsıye etmiyorum.her gun ev temızlemekten,köpek pisliği temizlemekten usandım.kesınlıkle çok egoıst insanlar.hiç vicdan yok.paralarda suyunu çekınce hayat daha bir berbat oldu.iş bulmak çok zor. Öyle mesleğimi yapayım, falan geç onları.önce iyi bir İngilizce şart sonra meslek belgesi alacaksın,,sonra internetten iş yerlerine cv göndereceksin..en az 3 ay geçer.Turkıyede çalışmadığın işlerde burada sansın varsa ve evrakların tamamsa çalışırsın.İnsanlar çok politik davranıyor.ve yalan söylüyorlar.gerçi benım fazla beklentım yoktu ama bu kadar da sıkıntılı olacağını bılsem gelmezdım.saglığı unuttum.çok pahalı.hasta olmamak için dua etmek gerekiyor.) kabus dolu günler devam edıyor..gelmeden önce bir daha düşünün derim.birde. Aşırı derecede posta geliyor.kagıt işlerini sevmeyenler gelmesin.
    Bizde geçtik bunlardan Yaşar abi, salata yapmadan sebzelerin yıkanması gerektiğini ve yatağa dışarda giyilen ayakkabıları çıkarmadan oturmaması gerektiğini 2 yılda zor öğrettim benimkine...

Allah Kolaylık Versin... En kötüsü de arkadaşsız, dostsuz kalmak, derdini anlamamak... Eşim zaman zaman bana sataşır, "neden benim arkadaşlarımla yakınlaşmaya çalışmıyorsun?" derdi fakat olmuyor, olamıyor... Kimse seni memleketlin gibi anlamıyor.
    Konu berk88 tarafından (02-05-2016 Saat 07:31 ) değiştirilmiştir.

Senior Member yasarusa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Amca çocuğu avukat oldu Amerıkada.sag olsun her derdime telefon açar!ben yabancıdan gördüğüm iyiliği akrabadan görmedim..acilen ehliyet almam lazım.9 saatlik hamalıktan sonra 2 saat yol yürümek kolay değil.bir söz vardır:dost başa,düşman ayağa bakarmış.ayaga bakan sözde akrabaları sevindirmeyeceğim.agır şartlarda hayata başladım.ama umuyorum.gelecek günler güzel olacak..

Senior Member sir.altan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    kangurular diyari

.berk88@
    kimse beni memleketlim gibi anlamiyor demissin cok guzel bir ornek,ben amerkadan degilde australyadan bir ornek yazmak istiyorum,biz buyuk bir aile degiliz ama zaman zaman dogum gunlerinde ozel gunlerde toplaniriz,cocuklarimin arkadaslari gelirler,tabiki bu arada turkiyeden gelme damatlar ve gelinlerde vardir,yenilir icilir sohbetler baslar bu arada dikkat ederim,australyada dogmus olanlar bir kosede gruplasirlar, turkiyeden gelenler diger bir kosede hararetli hararetli konusurlar,iste bu noktada, anlama kelimesi manasi ortaya cikar, turkiyeden kisa bir zaman evvel gelmis olanlar,birbirlerini biraz daha iyi anlarlar,australyada dogmus olanlarda daha degisik bir tarzda anlasirlar,bunlar turkler arasinda olanlar,birde amerikalilarin seni senin tarzinda anlamalari cok zor,sizde onlara onlarin tarzinda kendinizi anlatmaya calisacaksiniz,neyse bir hayli yol aldiginiz zannediyorum gunler aylar gectikce bu anlama ve anlatma meseleside kaybolup gidecek zannediyorum, bol sanslar.
    NO WAY JOSE NO WAY

Bu gun cuma ve haftanın 5.iş gecesine gidiyorum.maas çekleri haftalık verılıyor.mesela vergiler, düştükten sonra 325 dolar çalışanlar var.meksikalılar arkadaşa gringo dedi.sonra aklıma geldi.filmlerden Bu Amerıkalıların lakabı,,bir tane guatamalalı arkadaş var.bana:Fatma Gül'ün suçu ne dizisini çok sevdiğini söyledi.vaybe ülkemizden çok diziler tanınıyor..termosa çay doldurup yola koyulma vakti.geldi.

Evet benımki ayakkabıyla oturmadığını söyledipis köpek her yerde dolaşıyor.ona ses yok.ben arkadaşlarıyla gayet iyi anlaşıyorum.sonra onlar kocan yakışıklıymış falan deyince kıskançlıklar,telefon kayıtları kontrolü,cüzdan kontrolü başladı.ama ben kendisinin adına gelen hiç birşeyi açamazmışım.evet işte hayat böyle.dil işini halledip bir an evvel fabrikadan çıkmam lazım.herkes Meksikalı.ve çok çekici bayanlar var.beni gringo(amerıkalı) sanıp iş koyanlar var basıma bi iş gelmeden iş değiştirmem lazım.ayrıca bir daha hayatımda tavuk görmek istemiyorum..yarın of günüm.Atlanta merkeze müze ziyaretine gideceğim..sonra hayat koşusturmacayla devam edecek

Sayfa 3/27 İlkİlk 1234513 ... SonSon