2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Amerika'da Kimya Mühendisliği

Question Amerika'da Kimya Mühendisliği

Merhabalar. Hacettepe Kimya Mühendisliği'nde okuyorum. Seneye mezun olacağım. Bir Boğaziçi değil ama Türkiye'nin kalburüstü üniversitelerinden. Amerika'da iş bulmam mümkün müdür? İngilizcem çok iyi seviyede, akıcı bir şekilde de konuşabiliyorum. Kariyer hayatımda faydası olursa 1 yıl içerisinde 3. Dil olarak İspanyolca da öğrenmeyi düşünüyorum. Yalnız okulu çok uzattım, 7 yılda mezun oluyorum. Bu bir problem oluşturur mu? Ayrıca, iş bulamazsam Amerika'da yüksek lisans yapmayı da düşünebilirim. Ailemin maddi durumu fena değil. Eğitimimi de destekliyorlar. Yüksek Lisans yapmadan, üniversite mezunu olarak Kimya Mühendisliği işi bulabilir miyim? Şayet bulabilirsem nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz? İnternet üzerinden iş ilanlarını mı takip edeyim, Amerika'ya gezmeye diye gelip ya da bir şekilde gelip şirketlere mi başvurayım?

Senior Member

Merhaba,eski bir öğrencim,Boğaziçi'ni 1.olarak bitirdi.Okuduğu tüm yıllar hep birinci ve en iyi notlara sahip olduğundan,4 senenin başında USA dan davet alıp gitti.Hem yükseği yaparken,hem aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak iş buldu. 2.Örnek tanıdığım bir kimya mühendisine greencard çıktı 5 yıl önce.Hala mesleğinde iş bulamadı,başka işlerde çalışıyor.Sanırım işiniz zor.USA da iş bulmanız için öncelikle çalışma iznine sahip bir vizeniz olması gerek.Greencard veya h1b gibi.Greencard ya şanlıysanız çekilişle çıkar,ya da USA vatandaşıyla evlenerek alırsınız.H1b ise yanıta başlarken belirttiğim gibi mesleğinizde çok özelseniz alabilirsiniz.Kimya alanında dünyanın tanıdığı başarı vb.Yüksek lisans kalıyor geriye,bu da garanti orada iş bulmanızı sağlamıyor.Eğer yüksek lisans için giderseniz,orada iş bulabilmeniz için bir müddet vize hk oluyor.Bunun için yüksek lisansta tercih edilecek bir başarı yakalamanız gerek.Daha sonra da h1b de kotaya takılmadan kurayı kazanmanız.İmkansız değil,fakat çok zor güçlü bir yolculuk.Kolay gelsin.