6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Planlı adamın bilgi isteği

Junior Member

Question Planlı adamın bilgi isteği

Merhaba,

Öncelikle yaklaşık 6 aydır deliler gibi GC ile ilgili araştırma yapıyorum ama bazı konularda beynim çöplük gibi oldu çünkü herkes farklı bir şey söylüyor.

Şimdi "GreenCard çıksın sonra düşünürsün" diyecekleri geçersek size durumu anlatayım, sorularımı sorayım mümkünse net cevapları alayım. Çünkü yaptığım her işte ve hayatımda planlı olmayı severim. Yapacağım neredeyse her şeyi, her ihtimalini planlar ve hayat önüme hangi yolu çıkarırsa elimdeki daha önce yapmış olduğum planlardan uygun olanı seçer, aşamalı olarak uygularım.

Önce kendimden bahsedeyim.

Makine Mühendisiyim, otomotiv sektöründe 4 yıllık tecrübem var, yurtdışı tecrübem yok fakat yurtdışında birçok projenin koordinasyonunu Türkiyeden sağladım. Yani bir amerikalı ya da avrupalı ile telekonferansla gayet net şekilde anlaşacak seviyede ingilizcem var.

Herhangi bir birikimim ya da anlık satabileceğim mal varlığım yok.

Azimliyim, para kazandığımı hissettiğim sürece hiç birşey beni durduramaz, bu konuda yeterli öz güvene sahip olduğumu düşünüyorum.

Amerika'da yaşayan hiçbir tanıdığım yok, bu süreçte bana yardımcı olabilecek kimseyi tanımıyorum.

Evliyim, çocuğum yok.

Şimdi gelelim sorularıma...

Soru 1. Konum: Yaşam koşullarının ekonomik olacağı bir şehirde yaşamak istiyorum. Bu şehir ciddi manada soğuk olmamalı. En sıcak olarak antalya en soğuk olarak istanbul'u düşünebiliriz. Her işi yapabilirim tek başıma aylık sıkı bir çalışma ile 2500+ elde edebileceğim bir şehir olmalı.

Soru 2. Greencard'ı kazandım diyelim konsolosluk benden ne kadar bir teminat isteyecek? 20.000 doları kesinlikle bulamam ama 10.000 - 12.000 bandında bir para bulabilirim. Bu yeterli olur mu?

Soru 3. Kesinlikle geldiğimde "Ben mühendisim mühendislik yapacağım" diye bir kıstasım yok ama Mühendislik programlarını (Özellikle 3D modelleme) ileri seviyede kullanıyorum, sanayi-endüstri alanında iş bulabilir miyim? Yani ekonomik ama diğer işleri yapabileceğim bir şehir mi seçmeliyim yoksa nispeten pahalı ama kendi işimi yapabileceğim bir yer mi seçmeliyim? Amerika taşınma vs işlerinin aşırı yüksek bütçelerde olduğu bir yer midir? Aslında bu 1. soruyla biraz birleşiyor.

Soru 4. Daha önce bahsettiğim konudan yani birikmiş param olmamasından yola çıkarak 1 oda 1 salon 1 banyo bir ev kiralamayı düşünüyorum, sizce eşyalı bir ev kiralamak mı yoksa eşyasız kiralamak mı daha mantıklı? Sonuçta eşya almak bir maliyet kira her ne kadar düşük olsa da ilk yatırım maliyeti yüksek olacaktır ama eşyalı kiralarsam bu dertten kurtulurum diye düşünüyorum siz ne düşünüyorsunuz.

15 bin doları göstermek zorunlu değil. Eğer bir mesleğiniz yada üstünüze mal mülk varsa o kadar para göstermenizi istemiyorlar. Tavsiyem gitmeden işinizi ayarlayın az bir miktar ( en fazla 5 bin dolar civarı ) göstermeniz yeterli olacaktır. Son olarak Amerika'dan biri size sponsor olursa göstermeniz gereken miktar azalıyor, çevremde birisi böyle yapmıştı.

Banned
    Yer
    Hopes land

Bir çok sorun var bulunmamış , 6 ay içerisinde bunları bulamaman biraz tesadüf olmuş doğrusu eyaletler başlı başına farkındalık içerir mühendis olman iyidir fakat ne derece bu sıfatı kullanabilirsin bilmem biraz iş ilanlarına göz atman gerek ev fiyatlarına bakman gerek amerikanın iklimini ufak bi quickview yapman lazım ki sorularına cevap bulabilseni işte sana yardımcı olabilicek iki altın site

Craigslist.org sahibinden.com un daha kapsamlısı herşeyi burda bulabiliyorsun
    Amerikada ki şehirleri karşılaştırmak için ise https://www.numbeo.com/cost-of-living/

Senior Member GentleDoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Oregon, USA

Otomotiv sektorunun oldugu eyaletleri secmeniz gerekir. Ford'da calismis bir makine muhendisi yesil kartla geldigide Fright Liner'da hemen is bulmustu ve hala da orada calisiyor. Hemen is bulabileceginiz bir mesleginiz oldugunda gostermeniz gereken para miktarinda esnek davranabiliyorlar.
    Fethiye Temiz

"Bilgiye ihtiyacin olan zamanlari dusun, bilgini paylas"

Lutfen herkese saygili olunuz, hakaretamiz yazilar forumdan banlanmaniza neden olur.

"SORULARINIZI LUTFEN FORUMDA SORUNUZ, OZEL DANISMANLIK YAPMIYORUM"

Junior Member

Aslında tam olarak bulamamak değil aynı konu ile ilgili birsürü tezat şeyin yazılması. Craigslist zaten sürekli girip kurcaladigim bir internet sitesi. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Senior Member yasarusa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Green card cikinca dusun.demeye gerek yok.cunku herseyi planladigini,vs.yazmissin.bazen plan ise yaramaz.green card cikinca dusun!diyen insanlar senin tum sorularini cevaplayacak,Yasamis,insanlar,,kolay gelsin..