Sayfa 1/3 123 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Dil okulu sonrasi kaçak yaşamaya başlamak

Junior Member

Exclamation Dil okulu sonrasi kaçak yaşamaya başlamak

Merhaba arkadaşlar 25 yaşındayım. Uzun zamandır planlayıp en sonunda bu kararı aldım. Ne kadar doğru veya ne kadar yanlış olduğu umurumda değil. Sormak istediğim bir takım sorular var. Şu anda çalışıyorum ve bir sene sonrası için gerekli imkanlarım oluşacak. Amerika'da bir dil okuluna kaydolup dili geliştirmeyi istiyorum. Aslında bu bahane diyebiliriz. Gittikten sonra vize süresi dolunca dönmemeyi planlıyorum. Kaçak çalışıp Kaçak olduğum süre boyunca karşıma çıkabilecek engeller veya yaşayabileceğim zorlukları az çok tahmin etsem de size de sormak istiyorum. Belki buna benzer yaşanmış şeyler görmüşsünüzdür. Asıl merak ettiğim şeyleri maddeler halinde soracağım.
    A) Hangi şehirde dil eğitimi almalıyım vize bitiminde hangi şehire gitmeliyim.
    B) Ne gibi yerlerde, işlerde çalışabilirim? Aşçılık ve garsonluğum var. Elimden gelen her işi de yapabilirim.
    C) İleride kaçaklıktan vatandaşlığa geçme ihtimalim var mı? (Evlilik vs)
    D) Kaçak olduğum süre boyunca barınma bakımından ne gibi yerlerde kalmamı tavsiye edersiniz? Ev tutsam faturalar nasıl ödenecek?
    E) Hastalık gibi durumlarda biliyorum gidemem fakat gidebileceğim hiç mi bi yer yok?
    F) Sosyal sigorta numarası alındığını duydum. Bununla ehliyet vs. şeyler alabilir miyim? Ne işe yarar?

Şimdilik merak ettiklerim bunlar. Aklımda olan budur. Aklımdaki de uygulanacak. Gelip burada beni karalayacak, sinirimi bozacak, aleyhime mesajlar atacak kişiler mümkün olduğunca hızlı bi şekilde konumu terk etsin. Yardım edebilecek kişiler ile konuşmak istiyorum. Teşekkürler.
    Konu need15 tarafından (11-01-2017 Saat 17:25 ) değiştirilmiştir. Sebep: Eksik kelime

Junior Member
    Yer
    Ankara

Dostum selam, sorduğun tüm sorulara yanıt veremem ama elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım,
    Benim bir arkadaşım work and travel ile gitti ve kaçak olarak çalışıyor şuan, gelmeyi de düşünmüyor, şuan AVM'lere ki telefon standlarında çalışıyormuş. Biri ile münakaşaya girmedikten sonra seni şikayet etmedikten sonra bişey olacağını sanmam.
    Kaçak olduğun için ev kiralayabileceğini düşünmüyorum, onun için SSN lazım sanırım,
    Ehliyet almak için SSN gerekmiyormuş, benim arkadaşım kaçak olduğu halde 75$ karşılığında ehliyet almış hatta iki kere de polis çevirmesine girmiş, bi sıkıntı yaşamamış

Junior Member

Yorumunuz için teşekkür ederim bana biraz daha güç verdi. Öyle münakaşaya girecek sorunlu bi tip değilim. Acaba arkadaşınız telefon standlarında ne kadar kazanıyor ve nerede kalıyor bilginiz var mı?

Senior Member

Hiçbir zaman vatandaş olamayacaksın. Hadi şimdi gittin ve bir şekilde iş de buldun. Hastalandığında yada yaşlandığında ne olacak? Yanında kimse olmayacak.

Junior Member

Alıntı mow_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hiçbir zaman vatandaş olamayacaksın. Hadi şimdi gittin ve bir şekilde iş de buldun. Hastalandığında yada yaşlandığında ne olacak? Yanında kimse olmayacak.
    Derken? Yarın bi gün sevip evlenme kararı aldığım zaman kim beni vatandaşlığa almayacak? Buna kimsenin gücü yetmez. Bilgilerinizi pekiştirseniz iyi olur bence. Sağlık problemleri konusunda kaçak olduğum sürece haklısınız. Sorduğum sorulara cevap arıyorum zaten.
    Ayrıca amacım kaçak kalmak değil. Temize çıkmanın yolunu bulmak.

Senior Member

Evlendiğinizde,sizi vatandaşlığa almayacak,kimin gücü yetecek diyorsunuz ya!!!!Yasaların gücü yetecek.Evlenerek vatandaşlık alındığı doğru,ama bunun için kaçağa düşmemeniz gerek.Çünkü evliliğinizin gerçek olduğuna inanmaları için kaçağa düşmemeniz gerek.Düştükten belli bir süre sonra evlenseniz de bu mümkün olmayacak.Bence yasaları araştırın önce,yoksa çok başınız ağrır.Hakkınızda hayırlısı.

Junior Member
    Yer
    Ankara

Alıntı need15 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yorumunuz için teşekkür ederim bana biraz daha güç verdi. Öyle münakaşaya girecek sorunlu bi tip değilim. Acaba arkadaşınız telefon standlarında ne kadar kazanıyor ve nerede kalıyor bilginiz var mı?

Arkadaşım work and travel ile gittiğinde Türk biri ile tanışmış, bu işi aslında o adam yapıyormuş, gel zaman git zaman arayı iyice kuvvetlendirmiş, ve şuan da o adamın evinde kalıyor, odasında kaldığı için bir miktar kira veriyor gibi yani. Bildiğim kadarıyla saate 10 dolar kazanıyor, açıkçası gönül ister ki legal çalışabilelim Amerika da fakat şeytan dürtmüyor değil bazen, Türkiye'nin durumu çok mu iyi de burda ayni zorluğu çekeceğime orda çekerim diyorum bazen

Senior Member

Gel guzel kardesim gel.. trump baba seni de kervana bi katsin da dunyayi tersten bi gostersin o zaman anlarsin belki "gercek" hayati...
    Ulan bi kere de dogru is yapmaya calisin, isin kolayina kacmadan, yalana,dolana bulasmadan..Ben oraya geldim acaba burda nasil yasal yollardan tutanabilirim, ekmegimi kazanabilirim diye sorma sakin..!
    Ben de 24 yasimda amerikaya geldim, cocukluk hayalimdi, stajimi yaptim, ogrenci vizeme dondum, omrum calismakla, yasal kalarak bu ulkenin vergisini odeyerek vatandaslik yoluna girdim.. hic bi zaman ulan ben de kacak olayim cabazlik yaparak bi seyler elde edeyim demedim..
    Bu kafayla gidersen gun gunes yuzu gostermezler guzel kardesim..

Senior Member

Xxx'xxxxxccccccxxxxxx
    Konu yasarusa tarafından (13-01-2017 Saat 05:12 ) değiştirilmiştir.

Senior Member

Bir Gercek....Amerikada Evlilik yolu ile oturum almislarin sayisi... "Yuzde Seksendir"....Bu forumdada oturum almis kisilerinde yuzdesi budur....Forumda bile cok az kisi diger yollardan oturum izni almistir...Cunku en kolay oturum izni yolu budur...Eger Evliliginiz gercekse basvurduktan sonra kisa bir sure icinde calisma kartiniz ve ardindan Green kartiniz gelir adresinize....Diger oturum yollarina bakarsaniz yillar surer oturum izni almak vede zordur...Ornegin zor bir vizeler olan H-1 Vizesinin veya Ayslum iltica V.S. gibi oturma izinlerinin yerine getirilmesi sartlarina bakin....Bunlara baktiktan sonra birde evlilik ile oturum sartlarina bakin... Digerlerinde yillarca suren islemler eger "Evliliginiz gercekse" cok kisa surede bitiyor....Bu yuzden Amerikada evlilik ile yapilmis oturum izni sayisi her zaman yuksektir diger oturum izinlerine gore....Bir Amerikan gercegidir bu....

Sayfa 1/3 123 SonSon