Sayfa 2/9 İlkİlk 1234 ... SonSon
88 sonuçtan 11 ile 20 arası

Konu: Amerika'da hemşirelik

boney
    Guest

Benim bir sorum var. Hangi uzman hemşireler amerikada ilaç yazıp muane edebiliyor?

Senior Member GentleDoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Oregon, USA

nurse practitioner'lar.. onlar extra egitim almis oluyorlar, doktor gibi calisirlar.
    Fethiye Temiz

"Bilgiye ihtiyacin olan zamanlari dusun, bilgini paylas"

Lutfen herkese saygili olunuz, hakaretamiz yazilar forumdan banlanmaniza neden olur.

"SORULARINIZI LUTFEN FORUMDA SORUNUZ, OZEL DANISMANLIK YAPMIYORUM"

boney
    Guest

Onların uzmanlık alanları ne oluyor. Yoksa uzmanlık alanları yok mu her alanamı bakıyorlar. Bildiğim kadarı ile sadece psikiyatri hemşireleri ilaç ve muane olayında etkin? Dogru mu? Mesela duyduguma göre yıllık 180.ooo dolar kazanıyor mus uzmanlar. Dalları nelerdir kim ne kadar kazanır birde araba alarısam her 6 ayda bir girdi çıktı için amerikaya mı goturmem gerek? detaylı bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkürler
    Konu boney tarafından (11-10-2011 Saat 01:05 ) değiştirilmiştir.

Yer
    Oregon, USA

oncelikle oyle 6 ayda bir girdi cikti ile yesil kart tutulmaz, kaldi ki zaten o durumda hemsirelik de yapamazsiniz.. siz sanirim iki terimi karistiriyorsunuz.. Amerika'da hemsireler zaten doktor gibi calisir yani Turkiye'dekileri kiyaslarsaniz.. Nurse Practitioner ile uzman hemsire ayri ayri seyler.. burada hemsireler belli bir alanda uzmanlasir ve surekli olarak da egitim alirlar, lisanslarini aktif tutmak icin her yil belli saat kredi almalari icin yeni yeni konularda egitim alirlar. Normal hemsire recete YAZAMAZ.. hele psikiyatri alaninda ki bunlar control substance receteleridir hic yazamazlar. Nurse practitioner ise sadece ameliyat yapamaz ama normal hemsire okulundan sonra saniyorum 4 yil kadar daha okuyorlar. Aynen doktor gibi calisir, muayene yapar, tedavi eder, takip eder. Doktor gibi bir hasta portfoyleri vardir. Hemsirelerin de eyaletlere ve calistiklari kurumlara gore gelirleri degisir, saati $30'dan saati $70'a kadar hemsire vardir. Butun bunlara ek olarak ve bence en onemlisi, Turkiye'deki hemsirelik diplomasi ile Amerika'da hemsirelik yapamazsiniz. Once bir kac yil surecek bir egitim surecinden gecerek lisans almali, yasadiginiz eyaletin nursing boarding'inde registered olmaniz gerekir, bunun icin de iyi bir Ingilizce gerekir. Amerika'da saglik YASALARI cok SIKI ve onemlidir o yuzden bu konuda da ayrica HIPAA egitimi almaniz gerekir.
    Fethiye Temiz

Lutfen herkese saygili olunuz, hakaretamiz yazilar forumdan banlanmaniza neden olur.

boney
    Guest

6 ayda bir griş çıkışı ordan araba alınca vizesi için yaptırmak gerekiyor sanırım, o yüzden diyorum. Ben hemşirelik son sınıfayım. Dahiliyede yükseklisans yapıp çıkmak istiyorum yurtdışına. Orda direk çalışabilir miyim hemşire olarak. Sonuçta 7 sene okul okumuş olacagım. Uzman hemşire olacagım. Yani hastahaneye girsem orda türkiyedeki gibi hemşire olarak çalışamaz mıyım. Yoksa orda hemşireler , türkiyedeki gibi doktordan yetkileri kat kat düşük insanlar değilde, doktorlar kafa kafaya gidenler mi? Nurse Practitioner Olayını tam olarak anlayamadım açıklarsanız çok sevinirim. Merak ettiğim şu. Siz hemşire olarak mevzun olsanız önünüzde kaç tane yol olur abd e çalışmak için. Benim anladıgım ya Nurse Practitioner yada hemşire olarak çalışıyoruz. Yani tüm yolları ayrıntılı bir şekilde açıklarsanız sevinirim. Gidip hemşire olarak başlasam direk ne kadar maaşım olur. Çok teşekkürler. Cevabınızı beklemekteyim

Yer
    Oregon, USA

orada alinan bir arabanin 6 ayda bir neden giris cikisi olsun anlayamadim. diger sordugunuz sorulari da bir onceki mesajimda tek tek ve acik acik anlattim zaten..
    Fethiye Temiz

boney
    Guest

Amerikadan tr e getirilen arabalar 6 ayda bir bandrol için çıkartılmalıymış. Yani o zaman herkes amerikadan 4 te bir fiyata alsın.

Benim aklımda olan soru şu. Ben burda hemşirelik bitirince amerikada kendi meslegimi yapmam için ne kadar egitim almam gerek. Hani 4 yıl falan eğitim alacaksam zaten burda boşa okumus gibi birşey oluyorum. Biz arkadaslarla sunu dusunduk. Okul bitince yüksek lisans yapar orda hangi kademeden başlıyorsak başlarız işte.işe başlayıncada zaten üstüne yaparız eğitimi. Hani aylık 3000 dolarda verseler bi başlangıç olur.

Yer
    Oregon, USA

la havle vela!!!! Amerika'dan Turkiye'ye araba getiremezsiniz, gumruguyle buradan almanizdan pahaliya cikar.. zaten orada yasayacaksaniz zaten neden Turkiye'ye araba getirmis olasiniz.. Ben size uzun uzun nasil bir egitim almaniz gerektigini anlattim. Turkiye'den mezun oldugunuz gibi Amerika'da hemsirelik yapamazsiniz, orada 2-3 sene surecek bir sinavlar dizisi gecirmeniz gerektigini anlattim.. bu kadar acik acik anlattigim bir konuyu tekrar tekrar soracak sekilde okuyorsaniz, bence (kusura bakmayin ama) hic gelmeyin Amerika'ya.. Her eyalette ve calistiginiz kuruma gore alacaginiz ucret degisik olur da dedim.. Ingilizceniz verilen egitimi anlayacak ve hasta ile hic bir yanlis anlamaya meydan vermeyecek sekilde ust duzeyde mi? Amerika'daki saglik yasalarini biliyo rmusunuz? Anlatabilmisimdir umarim. $3000 ile bazi eyaletlerde ancak karninizi doyurursunuz.
    Fethiye Temiz

boney
    Guest

Tamamada ne bu burnu havada yaklaşım? Artslik? Yazma cevap böyle yazacaksan banla gitsin hatta. Fazla havada uçuyorsun amerikalı artist...Birşey sanma istersen kendini

boney
    Guest

Ayrıca vizeleri falan sen onaylıyorsun sanırım. Sana soracak değilim gelip gelmeyeceğimi..

Sayfa 2/9 İlkİlk 1234 ... SonSon